> מה לבדוק לפני בחירת בלון קיבה להרזיה ? השוואה בין הסוגים השונים של בלוני הקיבה

מה יש לבדוק לפני בחירת בלון קיבה להרזיה?

בלון קיבה להרזיה

לפני שמחליטים באיזה בלון קיבה להרזיה לבחור, חשוב להבין מהם היתרונות והחסרונות של כל בלון.

בלון קיבה להרזיה הפך בשנים האחרונות לפתרון יעיל לירידה מהירה במשקל, כטיפול בהשמנת יתר לאותם אנשים שאינם מעוניינים, או אינם מתאימים לעבור ניתוח בריאטרי (קיצור קיבה).

בלוני הקיבה להרזיה התפתחו במהלך השנים האחרונות. הבלון הסטנדרטי, שסבל מכמה חסרונות בולטים, אתגר את המומחים לפתח בלוני קיבה חדשים, עליהם נמנים: בלון קיבה מתכוונן, בלון כפול, Heliosphere Bag – בלון אויר, גלולה לבליעה ועוד. חלקם הוכחו כיעילים’ חלקם פחות.

להלן מספר שאלות חשובות, שכדאי לשאול ולבדוק לפני שמחליטים באיזה בלון קיבה לבחור:

1. האם למשך הזמן של הבלון בקיבה יש משמעות?
האם לבחור בלון ל 12 חודשים או 6 -3 חודשים? 

אחת הטענות כלפי בלוני הקיבה בעבר הייתה, ש- 6 או 3 חודשים אינם מספיקים על מנת לשנות ולהטמיע הרגלי תזונה חדשים, ואנשים שבו וחזרו למשקלם לאחר תקופה קצרה מהוצאת הבלון.

לכן, חשוב להבין מה המטרה בגללה נכנסים לטיפול עם בלון קיבה להרזיה:
– אם המטרה היא אסתטית בלבד, כלומר לרדת מהר במשקל ולתת “פוש”, למשל לפני אירוע, והנושא הכספי הוא לא שיקול, אז למשך הזמן אין משמעות. אבל, צריך להפנים שללא שינוי משמעותי בהרגלים – הירידה תהייה לטווח קצר.

– אם המטרה היא בריאותית, ומעוניינים לרדת יותר קילוגרמים במשקל וגם לעשות שינוי בהרגלי בתזונה, הרי שלמשך הזמן יש משמעות. הבלון הוא כלי עזר לתקופה של שנה, במהלכה, גם יורדים יותר במשקל, וגם מטמיעים הרגלים חדשים – זאת בתנאי שמקפידים להגיע לליווי של צוות התמיכה.

מכאן, שבלון קיבה עם אישור ל 12 חודשים, לא רק עשוי מחומר עמיד יותר, אלא גם יעיל יותר לטיפול במחלת ההשמנה. שכן, ככל שמשך השהיה של הבלון בקיבה ארוך יותר, כך עומדת לרשות המטופל תקופה ארוכה יותר לרכישת הרגלים חדשים ובריאים, תוך הטמעה ממושכת לאורח חיים רזה יותר.
לכן מומלץ לבדוק אם לבלון הקיבה יש אישור לשהייה ממושכת בקיבה

במאמר, שהשווה את התוצאות של טיפול עם בלון קיבה לשנה (“ספאץ” המתכוונן) מול בלון קיבה להרזיה של 6 חודשים, נמצא כי שהות הבלון בקיבה לתקופה ממושכת יותר תרמה לירידה נוספת במשקל. ובקיצור: תקופה של 12 חודשים בקיבה עדיפה על פני 6 או 3 חודשים לשם תרגול והטמעה של הרגלי תזונה חדשים לאורך זמן.

אבל,
לא רק משך הזמן הוא אשר תורם לירידה במשקל בבלון ל 12 ח’ (מסוג “ספאץ”), אלא גם הדינמיות שלו:
– היכולת לשנות – ולהגדיל את נפח הבלון במהלך השנה, הוא אשר מחדש את אפקט הירידה במשקל, בהשוואה לבלון בנשאר בקיבה בנפח קבוע ללא אפשרות להגדלה.
וזו השאלה השנייה שיש לבדוק…

2. האם לגודל הבלון בקיבה יש משמעות?
האם לבחור בלון דינמי (מתכוונן) או בלון בנפח קבוע?

עליך לבדוק האם מטרת הבלון, רק לתת לך “פוש ראשוני” (גם אם ההשפעה לטווח קצר מועד), או
אם מטרתו להניע תהליך במטרה להרחיב את טווח השפעה ליותר זמן (לעשות שינוי).

כל בלוני הקיבה מאבדים מהאפקטיביות שלהם במידה כלשהי לאחר כ 3-5 חודשים. רוב הירידה במשקל מתרחשת בתקופה של החודשים הראשונים והאפקט החזק של הבלון יורד לאחר מכן.

אם מתייחסים לבלון רק כ”מתניע” תהליך ראשוני לירידה מהירה במשקל, זמן קצר אולי יספיק, אולם אם מעוניינים גם להניע תהליך משמעותי של שינוי והטמעת הרגלים חדשים,יש צורך לחדש את השפעה של הבלון. אתגר זה נפתר עם הבלון המתכוונן:

פיתוח בלון הקיבה הדינמי -המתכוונן – פתר את בעיית ההשפעה לטווח קצר. את נפח בלון הקיבה המתכוונן ניתן לשנות (להקטין או להגדיל) במהלך השנה בעודו בקיבה.
הוספת הנפח לבלון הקיבה מחדשת את השפעתו והירידה במשקל נמשכת לעוד 4-5 חודשים נוספים של ירידה במשקל – והמשך התרגול של ההרגלים החדשים. ניתן להגדיל כמה פעמים בהתאם לצורך. בזמן שנותר – מתחילים להכין את המטופל לחיים ללא הבלון…

בקיצור: שתי תכונות אלו,  1. הארכת משך השהות של הבלון בקיבה מצד אחד לשנה,  ו 2. היכולת לחדש את האפקטיביות שלו במהלך השנה ע”י שינוי נפחו במהלך תקופת שהותו בקיבה, מצד שני, הם אלו גרמו לשיפור משמעותי בתוצאות אותן השיגו המטופלים: גם ירידה גדולה של יותר קלוגרמים, וגם שמירה על המשקל לאורך יותר זמן בשל ההזדמנות שאפשרה למטופלים להטמיע הרגלים חדשים “בפיקוח” הבלון.

לדינמיות והיכולת לכוון את הבלון יש יתרון משמעותי נוסף, התורם למטופלים שמתקשים להסתגל לבלון בתחילת הטיפול. וזו הנקודה השלישית שיש לבדוק:

3. מה קורה אם המטופל לא מסתגל לבלון הקיבה להרזיה ?
האם אפשר להקטין את הבלון בעודו בקיבה ? 

ידוע, כי כ 15% מהמטופלים בכל בלוני ההרזיה מתקשים להסתגל לנפח הבלון כבר בתקופת השהיה הראשונה שלו בקיבה (יש כאלו שמתקשים כבר מהימים הראשונים ויש כאלה שלאחר מספר שבועות בודדים) מה שמחייב את הוצאת הבלון, הפסקת הטיפול ואובדן הכסף.

כדאי לבחור בלון קיבה להרזיה שמאפשר הקטנת נפחו ולא הוצאתו מהקיבה והפסקת טיפול.
במידה ונוצרת בעיית אי הסתגלות לנפח הבלון, ניתן יהיה להקטין את נפח הבלון בעודו בקיבה וללא צורך בהוצאתו, ולהציל את האפשרות לטיפול, כי חבל לשלם כסף ולאבד אותו בתוך ימים ספורים. 

כל פעולת הרזיה התערבותית (ניתוח קיצור קיבה, בלון, תרופות וכדומה) יכולה כמובן להצליח, אך לא באותה המידה ולא לאורך זמן, אם אינה נתמכת בליווי מקצועי ונגיש לאורך זמן . בדוק/י שאת התהליך שאת/ה עובר/ת מנהל עבורך צוות מקצועי התומך מבחינה רפואית, תזונתית, בפעילות הגופנית ובטיפול הרגשי וככל שניתן רצוי ששרות זה יינתן בקרבת הבית, הימנעותך מתמיכה זו תקטין מאוד את ההצלחה ותקצר את משכה.

 

 • ככל שמשך השהיה של בלון ההרזיה בקיבה ארוך יותר, כך משך תקופת ההסתגלות ומשך הזמן העומד לרשותך לרכישת הרגלים בריאים יותר, ארוך, חזק ומוטמע יותר. בדוק/י שיש לבלון אותו אמורים להשתיל לך אישור שהיה בקיבה לשנה שלימה ולא לחצי שנה בלבד.
 • פעולת החדרת הבלון אורכת כ – 15 דקות ונעשית תחת טשטוש שאחריה תוך שעה משתחררים הביתה. בדוק/י שתהליך השתלת הבלון שלך נעשה במתקן רפואי עם אישור משרד הבריאות  לפעול כמכון גסטרואנטרולוגי ושפעולת הטשטוש מבוצעת  ע”י רופא מרדים מומחה.
 • בימים הראשונים שלאחר השתלת הבלון ידוע על תופעות לוואי של בחילות, הקאות, התכווצויות או כאבי בטן, תחושות אלו מוכרות וברוב המקרים אורכות כ –  2-4 ימים בלבד. בדוק/י שקיבלת פרוטוקול מקצועי של תרופות, שיעזרו לך להכין  את עצמך לביצוע ההשתלה ולהפחתת תופעות הלוואי המוכרות  אחריה, אשר מתרחשות אצל כמעט 80% מהמטופלים .
 • השתלת בלון הרזיה אינה פעולה מסובכת אולם דורשת ניסיון. בדוק/י שהרופא והמרכז הרפואי המטפל בך הינו בעל ניסיון נידרש והפעולה שלך היא אחת ממאות פעולות שהוא עושה או עשה בעבר.
 • סביר להניח כי במהלך השנה בה הבלון שוהה בקיבה, תבקש להיוועץ באשר לתחושות שאתה חש ו/או תופעות פיזיות שאתה חווה. בדוק/י שצוות רפואי יעמוד לרשותך 24/7 למתן כל מענה שיידרש.
 • ידוע בעולם כי התוצאות הממוצעות של הירידה במשקל העודף באמצעות בלוני הרזיה עומד על כ – 40%-30%, הצלחת הפעולה תלויה בסוג הבלון ובצוות המלווה. בדוק/י שהצוות הרפואי שיעמוד לרשותך הגיע לממוצעים גדולים יותר ( ישנם בלונים איתם מגיעים לתוצאות ממוצעות המתקרבות גם ל 60% – כמעט כמו בניתוח קיצור קיבה ).
 • ידוע כי 10% מהמטופלים מתקשים להסתגל לנפח הבלון כבר בתקופת השהיה הראשונה שלו בקיבה (יש כאלו כבר מהימים הראשונים ויש כאלה שלאחר מספר שבועות בודדים) מה שמחייב ברוב סוגי הבלונים את הוצאת הבלון והפסקת הטיפול. בדוק/י כי בסוג הבלון שאתה בחרת בו, במידה ונוצרת בעיית אי הסתגלות, ניתן להקטין את נפחו ולשחרר את הלחץ , שאז אין צורך בהוצאתו.
 • מירב ההפחתה במשקל אצל מושתלי הבלון מתרחשת כבר ב – 2-4 החודשים הראשונים שלאחר ההשתלה. מה קורה לאחר מכן? בדוק/י שהושתל לך בלון שבמידה ואפקט הירידה במשקל נעצר, ניתן לחדש אותו ע”י הגדלת נפחו, בעודו נמצא בקיבה ( ממוצע הירידה במשקל לאחר הגדלה של הבלון הוא – 6-10 קילוגרמים נוספים ) .

סיכום

 1. מומלץ לבחור בבלון קיבה להרזיה עם חומר עמיד עם אישור לשהייה בקיבה למשך 12 חודשים ולא 3-6 חודשים. המשפר את הלמידה והטמעת הרגלי התזונה החדשים.
 2. את נפח בלון הקיבה המתכוונן ניתן לשנות (להקטין או להגדיל) במהלך השנה בעודו בקיבה (מבלי להחליף בלון)

 

  לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: