> תרופות הרזיה - תרופות מרשם להרזיה ניתנות ע"י רופא בלבד כטיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנה באמצעות תרופות הרזיה

תרופות הרזיה

תרופות הרזיה לטיפול בהשמנת יתר לוקחים אך ורק באישור ובפיקוח רפואי

בניגוד לניתוחים לקיצור קיבה, שמיועדים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר חריפה, הטיפול עם תרופות הרזיה מתאים גם למי שסובל מהשמנה שאינה קיצונית, כאלה שעבורם להוריד 10 או 15 ק”ג זה דבר שיכול לשפר מאוד את בריאותם או את הרגשתם.

על מחלת ההשמנה כבר נאמר רבות. זוהי מגיפה, שקרוב ל-2.1 מיליארד איש בעולם סובלים ממנה (השמנה מוגדרת כמדד BMI שווה או גבוה מ  30 ק״ג/מ2). מעל לשליש מהאוכלוסייה בארה”ב סובלת ממצב זה, ובארץ – כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת.

כדי להעלות את המודעות הציבורית, בחודש מאי (2018) הכיר משרד הבריאות בהשמנה כמחלה המחייבת טיפול רפואי. קביעה זו עוררה מחלוקת רבה בקרב איגוד רופאי בריאות הציבור, שהתנגדו להגדרה כי “שמן = חולה”. התנגדות זו נסבה סביב העובדה, שלמערכת הבריאות בישראל אין למעשה פתרונות, והיא מסירה את האחריות מתעשייה שלימה שגורמת לנזקי ההשמנה כמו תעשיות המזון (רישום כמויות הסוכר על אריזות, וסימון מוצרים מזיקים), משרד החינוך ועוד.

בין אם ההשמנה היא מחלה, ובין אם לוא, היא גורמת למחלות רבות ומחייבת טיפול. התגברות על צריכה עודפת של קלוריות, אכילת יתר או חוסר בפעילות גופנית, לכל אלה יש קשר לקשיים אמיתיים בחיי היומיום של האדם השמן. לתאבון או להרגלי האכילה הגרועים צריך לתת פתרון.

מאחר והתפיסה העדכנית רואה את ההשמנה כמחלה רב מערכתית, יש מקום לגשת לטיפול בה בגישה טיפולית המערבת רמות שונות של פתרונות הכוללת שינוי הרגלי חיים. כלומר: שינוי תזונתי והגברת הפעילות הגופנית באמצעות טיפול עם תרופות הרזיה או/ו טיפול עם בלון קיבה ללא ניתוח (ראה החדרת בלון קיבתי) או טיפול ניתוחי בריאטרי הנקרא גם “קיצור קיבה” (כמו ניתוח שרוול, ניתוח טבעת מתכווננת או מעקף קיבה).

*** למען השקיפות חשוב לציין כי טיפול עם בלון הרזיה ספאץ יעיל יותר מהטיפול התרופתי לטיפול בהשמנת יתר.

להלן סקירה של הטיפול עם תרופות הרזיה בישראל:

טיפול תרופתי מתאים לבוגרים מעל גיל 18. אפשר להתחיל לטפל בהשמנה מ BMI 27 עם 2 גורמי סיכון (כמו טרום סכרת 2, יתר לחץ דם או שומנים בדם) או מעל 30 BMI עם כישלון קודם בירידה במשקל.

לפני שמתחילים את הטיפול יש לקרוא את ההתוויות והוראות הנגד ולהיוועץ עם הרופא המטפל. אין להשתמש בתרופות הרזיה ללא מרשם רופא או ללא פיקוח רפואי.

אנו לא ממליצים על תרופה כזו או אחרת כיוון שהתאמת התרופה באופן אישי לכל מטופל תעשה רק תוך ייעוץ אישי עם רופא המשפחה שלך או רופא מומחה בהשמנה. תרופות הרזיה שונות ניתנות במינונים שונים. ישנן תרופות בסל הבריאות וישנן כאלו שנתן לרכוש אותן עם מרשם באופן פרטי. לכל תרופה השפעה שונה על הגוף ותופעות לוואי שונות – ולכן יש חשיבות לייעוץ עם הרופא שלך.

ומכאן לסקירת התרופות הנפוצות בישראל:

תרופת הרזיה המעלה את תחושת השובע וההוצאה האנרגטית: התרופה נמצאת בסל התרופות, פועלת כמשחררת נוראפינפרין ובכך מעלה את תחושת השובע וההוצאה האנרגטית. מפחית כ 3.6 ק״ג בחודש מעבר לקבוצת הביקורת. תופעות לוואי בולטות מתרופה זו הן:
– מערכת לב וכלי דם: הגברת לחץ הדם, הגברת קצב הלב, הגברת אירועים איסכמיים.
– מערכת עצבים מרכזית: חוסר מנוחה רעד כאבי ראש, פסיכוזה.
– מערכת עיכול: יובש בפה שלשול או עצירות.

תרופת הרזיה המפחיתה את ספיגת השומנים מהתזונה – נמצאת בסל התרופות ופועלת כמעכבת את האנזים ליפז במעי ובכך מפחיתה את ספיגת השומנים מהתזונה. מפחית 2.9 – 3.4 ק״ג מעבר לקבוצת הביקורת.
תופעות לוואי: חסר ויטמינים מסיסי שומן, במערכת העיכול זליגת שומן ודחיפות ביציאות.

תרופת הרזיה המבקרת את תחושת השובע במוח – תרופה חדשה יחסית שניתנת בבליעה. המולקולה הייחודית שבתרופה מבקרת את תחושת השובע במוח ומאפשרת לחוש שבעים ולאכול פחות. תרופה זו נמצאה יעילה פי 2 בהשוואה לשינוי באורח חיים בלבד. ממחקרים קליניים עם התרופה נמצא ש 1 מכל 3 מטופלים, שטופלו למשך שנה, הפחיתו יותר מ 10 אחוז ממשקלם.
תופעות לוואי מרכזיות: כאבי ראש בחילות יובש בפה עצירות וסחרחורות. תופעות הלוואי הקלות יחסית מאפשרות התמדה בטיפול לאורך זמן.

תרופת הרזיה הפועלת על קולטנים במוח השולטים על התיאבון – תרופת מרשם הניתנת בהזרקה, אושרה ע”י ה FDA ומשרד הבריאות הישראלי לאחר שנמצאה יעילה ובטוחה לשימוש. התרופה פועלת על קולטנים במוח השולטים על התיאבון – כך שאוכלים פחות. תרופת הרזיה מסוג זה לא נמצאת עדיין בסל התרופות אלא במימון עצמי, ודורשת הזרקה יומית במינונים עולים כל שבוע    תרופת הרזיה זו דומה להורמון טבעי glp1 המופרש במעי ומשתחרר לאחר הארוחה ומעלה את תחושת השובע. **יתכן ובשל ההכרזה של משרד הבריאות תרופה זו תוכר בסל התרופות בהמשך הדרך.
תופעות לוואי: בחילות הקאות ודלקת לבלב במקרים נדירים.
טיפול הזה ניתן היום לחולי סוכרת סוג 2 לצורך איזון ערכי הסוכר והפחתת גורמי הסיכון.

הטיפול עם תרופות הרזיה מחייב ליווי

בנוסף למעקב רפואי, מומלץ שהטיפול בכל תרופות ההרזיה יעשה בלווי צמוד של דיאטנים קלינים לתזונה נכונה ומאוזנת ופעילות גופנית. מי שלא יקפיד על אורח חיים בריא – יעלה בחזרה במשקל למרות התרופה.

לסיכום: הטיפול במחלת ההשמנה חייב להיתפס כטיפול כרוני ומתמשך כמו המחלה עצמה. יוצא כי השיקולים בבחירת הטיפול המיטבי צריכים לקחת בחשבון את משקלו של המטופל הסיבות להשמנה והיכולת והמסוגלות לשינוי הרגליי החיים לשארית החיים בשקלול עובדות אלו ואחרות הטיפול הנבחר בהתבסס על שינוי הרגלי חיים יכול לכלול טיפול תרופתי, בלון קיבה להרזיה מסוג ספאץ או ניתוח בריאטרי.

לייעוץ לגבי בלון קיבה ספאץ – אנא השאירו פרטים

 

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: