> דום נשימה בשינה גורם לעליה במשקל

דום נשימה בשינה גורם לעליה במשקל

דום נשימה בשינה

אם עליתם במשקל ובעקבות כך אתם לא ישנים טוב בלילה – יתכן ואתם סובלים מדום נשימה – בעיית שינה שכדאי לבדוק אותה 

בין אם בעיות שינה התחילו בעקבות השמנה, או לא, יתכן ואתם סובלים מעוד כמה תופעות וסימפטומים שחלקם יכולים לסכן את חייכם ואינכם מודעים לכך, כמו למשל דום נשימה בשינה. כדי למנוע את הנזקים הבריאותיים כדאי להיות קודם כל מודע לסוג הבעיה ולבדוק אותה.

הפרעת שינה היא תופעה נפוצה המחמירה עם העליה במשקל ולעיתים אף נגרמת בגללה. הטפול בבעיה הוא לרוב ע”י הרזיה. אך כיוון שלא כל אדם מצליח לרדת במשקל, יש צורך בפתרונות אחרים נוספים, תלוי במהות הבעיה ובחומרתה.

מי בסיכון לדום נשימה בשינה ?

כל בעיות השינה משפיעות לרעה על איכות החיים, אבל הפסקת נשימה במהלך השינה מהווה סכנה של ממש שיש לטפל בה מיידית. לרוב האדם הסובל מהתופעה – לא מודע לה. הפסקות שינה במהלך השינה נקראות בשפה הרפואית “דום נשימה בשינה”, וסובלים ממנה כ 6-10% מהאוכלוסייה – גברים ונשים. התופעה באה לידי ביטוי בהפסקות נשימה הנמשכות כ 10 שניות ויותר (לפחות 5 פעמים בשעה).

לגברים יש סיכוי גדול יותר לסבול מדום נשימה בשינה מאשר לנשים.
ולשמנים יש סיכוי גבוה יותר.
סטטיסטית, אחד מכל 3 אנשים שסובלים מהשמנת יתר סובל גם מדום נשימה בשינה.

הסימפטומים של דום נשימה בשינה:

  • נחירות קולניות
  • עייפות כרונית וישנוניות במשך היום,
  • יובש בפה,
  • יקיצות תכופות בלילה

* לא תמיד מופיעים כל הסימפטומים.  ישנם אנשים שיש להם מספר מועט של הפסקות נשימה בשינה, ויש אחרים הסובלים מהפסקות שינה רבות (אפילו  30-60 הפסקות נשימה בשעה). ככל שיש יותר הפסקות בנשימה הסיכון לתמותה גבוה יותר.

מה קורה כשמפסיקים לנשום בעת השינה?

ברגע שיש “הפסקת נשימה” במהלך השינה, ברוב המיקרים האדם מתעורר מעצמו בשל “נחירה חנוקה”, וממשיך מיד לישון. הפסקות נשימה אלו לא מאפשרות להכנס “לשינה עמוקה” במחזור השינה הנדרש לגוף, ולכן קמים עייפים. אמירות כמו “לא ישנתי כל הלילה” מאוד מאפיינות אנשים הסובלים מהפרעות נשימה.

ככל שמספר הפסקות הנשימה גבוה, כך חמור המצב. אבל, מספיקה הפסקה אחת, שממנה לא קמים… ולכן מומלץ לבצע בדיקת שינה ולאבחן את המצב, במיוחד אם סובלים מהשמנת יתר.

דום נשימה בשינה היא תופעה שכיחה יותר אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר. כמו כן, שמנים הם גם בסיכון גבוה יותר לחלות במחלות כלי דם וסכרת. הדבר נובע מהעובדה שהפסקות הנשימה מורידות את החמצן בדם, וכאשר אספקת הדם לגוף נמוכה עלולות להיגרם בעיות לב וכלי דם, לחץ דם גבוה, ואף סיכון מוגבר להתקפי לב, שבץ מוחי ודמנציה (פגיעה בזכרון לטווח קצר ופוגעת בתיפקוד היומיומי), וכן בעיות מטבוליות (חילוף החומרים) השמנה ועליה בסכרת.

לסיכום:

אנשים שסובלים מהשמנת יתר הם בסיכון גבוה לדום נשימה בשינה,
אנשים שסובלים מ
דום נשימה בשינה סובלים יותר מהפרעות מטבוליות והשמנה:

מחסור בשינה גורם לשרשרת של אירועים מטרידים:  בלילה מתעוררים מספר פעמים… מתקשים להתעורר בבוקר… וקמים עייפים ומחוסרי אנרגיה במהלך היום… וחוזר חלילה… הולכים לישון עייפים… וקמים עייפים.  עייפות גורמת לאנשים לחפש מקור אנרגיה ולכן אוכלים יותר ומעלים במשקל. והמעגל הזה סובב סביב השמנה, סכרת ובעיות בכלי דם …

אם אתם מרגישים עייפים במיוחד במשך היום ובעקבות כך עצבניים ולא מרוכזים כדאי לבצע בדיקת שינה כדי לאבחן אם אתם סובלים מ “דום נשימה בשינה”. נקווה שלא.

אבל אם התשובה חיובית, ושאת/ה סובלים מ”דום נשימה בשינה”, מומלץ לטפל בבעיה מיידית. הטיפול בדום נשימה בשינה יכול להיות ע”י הפחתה במשקל (אפילו הפחתה של רק 5% במשקל יכולה לשפר את מצבך הבריאותי), או באמצעות “התקן” (התקן דנטאלי או CPAP) המשפר לא רק את איכות השינה אלא גם מונע את הנזקים מהמחסור בחמצן – כמו סכרת, לחץ דם גבוה, דמנציה ועוד.

היכן לבצע בדיקת שינה ואבחון בעיות שינה

כיום אין צורך ללכת לישון במעבדת שינה. המדע התקדם וניתן לבצע בדיקת שינה ביתית המנטרת את איכות השינה במיטה שלך בביתך.  לנוחיותך – את הערכה לביצוע בדיקת שינה הביתית ניתן לקבל באופטימל. שאל אותנו 3320*

אם בן או בת הזוג שלכם סובל מהנחירות (שלך), או בעיות שינה אחרות,
פנה עוד היום
לאופטימל וקבל את הערכה לביצוע בדיקת השינה הביתית!

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: