> טיפול בהשמנת יתר עם בלון קיבה מתכוונן מפחית כ – 50% בממוצע מעודף המשקל

טיפול בהשמנת יתר עם בלון קיבה מתכוונן

איש שמח ממשקלו לאחר טיפול מוצלח בהשמנת יתר

ספאץ, הבלון המתכוונן, משפר את אחוזי ההצלחה בטיפול בהשמנת יתר: הפחתה של כ – 50% בממוצע מעודף המשקל וצמצום בתחלואה הקשורה להשמנה

השמנה ועודף משקל קיצוני הפכו בעשורים האחרונים למגפה עולמית. שליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממשקל יתר. מגפת ההשמנה לא פסחה גם על ישראל: כ-36.7% מהאוכלוסייה בישראל מוגדרים כבעלי עודף משקל וכ-17% סובלים מהשמנת יתר קיצונית (מדד BMI גבוה מ-30).

השמנה היא גורם סיכון לתחלואה במחלות כרוניות רבות וביניהן סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, סרטן השד, סרטן המעי הגס סרטן הרחם ועוד. השמנה קשורה גם בשיעורי תמותה גבוהים יותר ובתוחלת חיים קצרה יותר. הפחתה במשקל תורמת ישירות לצמצום הסיכון מנזקים רפואיים הנלווים לעודף משקל.

טכנולוגיה לטיפול בהשמנת יתר: השוואה בין בלון קיבה מתכוונן לבין בלון קיבה רגיל

אחת הטכנולוגיות להפחתת משקל, שצוברת תאוצה בשנים האחרונות היא בלוני הקיבה. מדובר בטכנולוגיה שאחד היתרונות הגדולים שלה הוא שאינה כרוכה בהליך כירורגי. הטיפול מבוצע בהליך רגיל ע”י רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה, ובמהלכו מוחדר לקיבה דרך הפה בלון, שאותו ממלאים בנוזל. הבלון מקטין את נפח הקיבה ומפריע לתנועות של הקיבה שגורמת לריקון איטי וממושך.

לאחרונה אף פותח בלון קיבה מתכוונן (Spatz Adjustable Balloon), המאפשר גמישות טיפולית לאורך זמן, לצד הפחתת משקל מתמשכת לתקופה של שנה. טכנולוגיית בלון הקיבה המתכוונן (בלון הספאץ), שהיא פיתוח חדשני וייחודי של כותב שורות אלה, מתאפיינת בכך שניתן להקטין או להגדיל את נפח הבלון בהתאם לצרכי המטופל, דבר שהוכיח כמשפר את יעילות הטיפול – מאמרים מדווחים הצלחות בירידת משקל אצל 71%-88% מהמטופלים מה שלא קיים בבלונים הסטנדרטיים (הלא מתכווננים) שמדווחים הצלחות אצל 46%-48% מהמטופלים.

בנוסף, בלון ספאץ מכפיל את זמן הטיפול האפקטיבי למשך שנה – וזאת בשונה מהבלונים הסטנדרטיים הקיימים, שבהם הטיפול הוא לחצי שנה בלבד. טכנולוגיית הבלון המתכוונן הוכחה כטיפול יעיל ובטוח, שהביא להפחתה של כ-50 אחוזים בממוצע מעודף המשקל.

מה ההבדל בין הבלון המתכוונן לבלוני קיבה אחרים – סרטון

מחקרים וסטטיסטיקה על הטיפול בהשמנת יתר עם בלון ספאץ המתכוונן

ממחקר שפורסם בכתב העת Obesity Surgery בשנת 2014, עולה כי 73 מטופלים הסובלים מעודף משקל קיצוני אשר טופלו באמצעות טכנולוגיית הבלון מתכוונן הפחיתו בממוצע 45.7 אחוזים מעודף משקלם, וירדו בממוצע 21.6 ק”ג.

מהמחקר עולה כי האפשרות לכוונן את הבלון בהתאם לצרכי המטופל שיפרה משמעותית את הירידה במשקל: 83% מהמטופלים נדרשו לכוונון הבלון במהלך הטיפול, מתוכם 16% נדרשו להקטין את הבלון בגלל חוסר סבילות, והפחיתו בדרך זו עוד 13.2 ק”ג בממוצע ממשקלם. 70% מתוכם ביקשו להגדיל את הבלון, כדי להגביר את האפקטיביות שלו. בקבוצה זו 74% הראו שיפור משמעותי בהפחתה נוספת במשקלם והשילו בדרך זו עוד 9.4 ק”ג בממוצע שהיוו 40.9% מעודף משקלם.

התאמת גודל הבלון לצרכי המטופל

מהנתונים עולה עוד כי היכולת להתאים את גודל הבלון לצרכיו של המטופל, שיפרה באופן משמעותי את ביצועי הטיפול.

קצת למעלה ממחצית מהמטופלים ביקשו להתאים את הבלון לאחר שהוכנס לקיבתם, במטרה לשפר את הטיפול – 8% מהמטופלים (48) ביקשו להקטינו, לאחר שהתקשו להתרגל אליו או חשו אי נוחות. מנגד, כ-36% (219 מטופלים) ביקשו להגדילו כדי להגביר את האפקטיביות שלו. 19 מטופלים נוספים (3.2%) ביקשו לבצע התאמה כפולה של הבלון: הקטינו ובהמשך הגדילו אותו. בקרב האנשים שהקטינו את הבלון, שיעור הירידה בעודף המשקל עמד על כ-60%. בקרב מי שביקש להגדיל את הבלון, שיעור הירידה בעודף המשקל עמד על 55.5% בקרב מי שביצעו התאמה כפולה, שיעור הירידה בעודף המשקל עמד על 76.2% שלושה מטופלים נוספים (5.12%) פרשו בגלל חוסר סבילות.

תוצאות של 6 חודשי טיפול  לעומת —  12 חודשי טיפול

היכולת להאריך את הטיפול למשך שנה שיפרה אף היא את ביצועי בלון הקיבה. בקרב נשים שטופלו בבלון וסיימו את הטיפול כעבור חצי שנה בלבד, ההפחתה בעודף המשקל עמדה על 39%. לעומתן, נשים שהמשיכו את הטיפול לתקופה של משך שנה, הפחיתו למעלה מ-56% מעודף המשקל. מגמה דומה נרשמה גם בקרב גברים: מי שטופל בבלון במשך חצי שנה בלבד, הפחית 38.5% אחוז מעודף המשקל. מי שסיים את הטיפול בתום שנה, רשם הפחתה של 45.8% בעודף המשקל.

האם בלון קיבה ספאץ יכול להוות חלופה לניתוח בריאטרי (קיצור קיבה)

בישראל מאושרים ניתוחים בריאטריים (ניתוחי קיצור קיבה} לאנשים הסובלית מהשמנת יתר על פי הקריטריונים הבאים: לאנשים בעלי עודף משקל קיצוני מעל BMI 40 או לאחר כישלון של ניסיון ממשי לירידה במשקל או לבעלי BMI של 35 ומעלה עם 2 מחלות רקע.

טכנולוגיית בלון הקיבה המתכוונן מהווה חלופה טובה עבור מטופלים עם BMI 35 ומעלה המעוניינים בטיפול יעיל בטוח והפיך בטרם הם מבצעים את ניתוח קיצור הקיבה שהוא כמובן בלתי הפיך.

כמו כן, טכנולוגיית בלון הקיבה המתכוונן מיועדת גם לשלבים הראשונים של השמנת יתר החל מ BMI 30 ומעלה. למטופלים אלו עדיין לא מומלץ לעבור ניתוח קיצור קיבה אך הם נדרשים להוריד מעודף משקלם על מנת לשמור על בריאותם.

באוכלוסייה זו, הסובלת מהשמנת יתר, התערבות מוקדמת וטיפול בטכנולוגיית בלון הקיבה המתכוונן עשויה אף למנוע את הצורך בניתוח קיצור קיבה בעתיד.
לבדיקת התאמה אישית מהירה לבלון הספאץ לחצו כאן

תוצאות הטיפול בהשמנת יתר עם בלון “ספאץ :

1. נתונים לפי סוג פעולה (הקטנה ו/או הגדלת בלון)  

50.54% – ממוצע הירידה בעודף המשקל של כלל המטופלים באופטימל

60% – ממוצע הירידה בעודף המשקל של אלו שנדרשה להם הקטנת בלון בתחילת התהליך בשל קשיי הסתגלות
(ירדו כ 19% יותר מהירידה הממוצעת במשקל)

55.5% – ממוצע הירידה בעודף המשקל אצל אלו שעשו הגדלת בלון במהלך השנה (ירדו כ 10% יותר מהממוצע)

76%  – ממוצע הירידה בעודף המשקל אחרי הקטנה (מפאת אי הסתגלות) ואחריה הגדלה של הבלון בקיבה
(ירדו כ – 50% יותר מהירידה הממוצעת)

2. נשים מול גברים ומשך הטיפול (6 מול 12 חודשים)

39% ממוצע ירידה בעודף המשקל אחרי חצי שנה אצל נשים

56% ממוצע ירידה בעודף המשקל אחרי שנה אצל נשים

38.5% ממוצע ירידה בעודף המשקל אחרי חצי שנה אצל גברים

45.8% ממוצע ירידה בעודף המשקל אחרי שנה אצל גברים

5.12% מטופלים פרשו בתחילת התהליך

לסיכום

כדי לצמצם את התחלואה הקשורה להשמנה יש לטפל בגורם לה – השמנת יתר.
בלון מתכוונן ספאץ הנה אופציה טיפולית בעלת יתרונות משמעותיים לשיפור אחוזי ההצלחה בטיפול בהשמנת יתר.

1. תכונות הבלון המתכוונן, כלומר היכולת להגדיל ולקטין את הבלון בעודו בקיבה, בנוסף למשך הטיפול הארוך של 12 חודשים, משפר משמעותית את אחוזי ההצלחה (ביחס לבלוני קיבה רגילים).

2. משך הזמן של שנה ביחד עם הלווי המקצועי באופטימל, אשר שם דגש על שינוי הרגלי אכילה, הוא משמעותי ביותר להבנת דפוסים כושלים ולהטמעת הרגלי אכילה חדשים – לשם יצירת שינוי ארוך טווח.

3. השינוי ההתנהגותי, בסיוע דיאטנים ו/או מטפלי הריגשי, מגדיל את הסיכוי להצלחה ולשמירה על המשקל לאורך זמן, וזאת ללא הסיכון של ניתוחים לקיצור קיבה. והצמצום בתחלואה מיוחס לירידה במשקל.

כאשר שוקלים טיפול בהשמנת יתר עם הבלון המתכוונן, יש להבין שהוא כלי עזר משמעותי בתהליך, אך הוא אינו מנותק מהצורך לקבל סיוע של צוות מקצועי תומך. חלק גדול מההצלחה בנתונים מושפע ממידת שיתוף הפעולה של המטופלים עם הצוות המקצועי.

** הכותב הוא רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה, ומפתח טכנולוגיית Spatz Adjustable Balloon

מעוניינים לשמוע עוד על בלון קיבה ספאץ צרו עמנו קשר

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: