> הזנה ישירה לקיבה - טיפול גסטקוסטומי - אופטימל לייף

הזנה ישירה לקיבה – טיפול גסטקוסטומי

מבוגרים וילדים רבים לא יכולים לאכול באופן רגיל דרך הפה בגלל מחלות שונות כמו סרטן ושבץ מוחי, או בשל מצבים נוירולוגיים כמו שיתוק מוחי ופרקינסון. אנשים אלו חווים קשיי אכילה ובליעה, ולעיתים אף לא מסוגלים ללעוס ולאכול מזון דרך פה. מצבים אלו מחייבים פתרון ארוך טווח שיאפשר להם הזנה הולמת. הפתרון העיקרי עבור אנשים אלה הוא הזנה ישירה לקיבה, בה מחדירים, באופן אנדוסקופי, צינור ישירות לתוך הבטן. (נקרא גם הכנסת פג או הזנה דרך צינור פיום לקיבה)

הזנה ישירה לקיבה Enteral feeding

מדי שנה, יש כ -1.3 מיליון הליכי צינור PEG ברחבי העולם. ומספר כפול מזה החלפת צינורות.
הפעולה נחשבת לשיטה בטוחה ויעילה לחולים שאינם מסוגלים לאכול דרך הפה אך בעלי תפקוד תקין של מערכת העיכול.

כיצד מבצעים הזנה ישירות לקיבה ?

תהליך זה נעשה על ידי הכנסת גסטרוסטום – שהוא צינור העשוי מסיליקון המוכנס דרך עור הבטן ישירות לקיבה במטרה לספק למטופל מזון, נוזלים ותרופות ישירות לקיבה.

הפעולה מתבצעת בסיוע אנדוסקופ איתו אפשר לסקור את מערכת העיכול. (אנדוסקופ הוא צינור צר וגמיש הבנוי מסיבים אופטיים עם מעטה פלסטי ועוביו כאצבע). הפעולה מתבצעת הטשטוש – ולכן במהלכה המטופל לא יחוש כל כאב.

לאחר קבלת טשטוש האנדוסקופ מוחדר דרך הפה לתוך הקיבה. לאחר סריקה מלאה של הקיבה מבוצע חתך קטן בדופו הבטן העליונה, דרכו מוחדר מוליך לחלל הקיבה. מוליך זה נתפס ע”י לולאה היוצאת מהאנדוסקופ ומוצא דרך הפה. על גבי המוליך מוחדרת צינורית ההאכלה לתןך הקיבה, כך שלבסוף קצה אחד שלה נמצא בתוך הקיבה , והשני מחוץ לדופן הבטן.

חשוב לקבל יעוץ והדרכה עם תזונאי/ת קליני/ת לגבי סוג וכמות האוכל המומלצים לאחר הכנסת הפג.

ליעוץ עם תזונאית קלינית ניתן ליצור עמנו קשר

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: