> 6 טיפים לצום בריא - אופטימל לייף

6 טיפים לצום בריא

צום בריא

מתכננים לצום ביום כיפור?
הנה 6 טיפים חשובים שיסייעו לכם לעבור את הצום באופן קל ובריא. חתימה טובה

1. מה לאכול – אחת התופעות שמתרחשות בגוף הזמן הצום היא ירידה ברמת הסוכר, שעלולה לגרום לחולשה, סחרחורת ועייפות. כדי לצמצם את התופעה, כדאי לאכול ביממה שלפני הצום, במהלך כמה ארוחות, מספר מזונות שמכילים פחמימות מורכבות, שממלאות את מאגרי הגליקוגן שבהם עושה הגוף שימוש במהלך הצום (למשל אורז מלא, שיבולת שועל, דוחן). כמו כן, כדאי לאכול ביממה שלפני כמות נאה של ירקות שיסייעו לשמירה על יציבות של רמות הסוכר במהלך הצום. עדיף להימנע בארוחה המפסקת מפחמימות פשוטות שיש בקינוחים/ממתקים/לחם לבן/פסטה רגילה.

2. שתו הרבה – במהלך הצום אנו לא מכניסים לגוף נוזלים – ולכן הוא הולך ומתייבש. ביממה שלפני מומלץ לשתות רק מים, ללא קפה או תה עם קפאין, וכן להימנע מנוזלים עם מלח כגון מרק. שתו לפחות 12 כוסות מים ביממה שלפני הצום כדי שלגוף יהיו הרבה נוזלים. כמו כן, במהלך הצום עצמו, נסו להמעיט בחשיפה לשמש ולא לבצע פעילות גופנית מאומצת, כדי לצמצם את התאדות המים מהגוף.

3. חלבון בריא – בארוחה המפסקת, שקלו לבחור בדגים כמנה עיקרית ולא בבשר. הדגים מתעכלים בקלות רבה יותר, והדבר עשוי להקל עליכם במהלך הצום. דג כמו סלמון למשל, שיש בו גם שומן בריא, יכול להיות פתרון אידאלי (אבל לא ברטבים כמו טריאקי או סויה, המכילים הרבה מאוד נתרן).

4. שוברים את הצום בזהירות – אל תתנפלו על האוכל ישר עם סיום הצום. כדי להקל על הגוף, התחילו בשתיית מים ובארוחה קלה. אחרי כשעתיים ניתן לאכול ארוחה רגילה, אבל עדיף להימנע ממזונות שומניים במיוחד כגון פיצה או שווארמה שעלולים להכביד על הגוף.

5. שומרים על הבריאות – אם אתם סובלים מבעיה רפואית כרונית, כגון סוכרת, יתר לחץ דם וכו’, או שאתם לוקחים תרופות קבועות – הצום עלול לפגוע בבריאותכם. התייעצו עם רופא לפני שאתם מחליטים לצום, ושימו לב לכל תחושה או בעיה במהלך הצום, כדי להימנע מסכנה. אם אתם נוטלים תרופות שיש לקחת עם האוכל, התייעצו עם הרופא כיצד ליטול אותן במהלך הצום.

6. אחרי בלון קיבה ספאץ – אם עברתם החדרת בלון קיבה ספאץ לקיבתכם, התייעצו עם התזונאי/ת המלווים אתכם ובמידת הצורך עם הרופא, על מנת לצלוח את הצום באופן בריא המתואם לצורכיכם הייחודיים. אנו כאן למענכם כדי להשיב על כל שאלה.


אנו מאחלים לכם צום קל וחתימה טובה.

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: