> מדריך לטיפול ולהבנת תופעות לוואי לאחר השתלת בלון קיבה

תופעות לוואי לאחר השתלת בלון קיבה

בלון ספאץ תופעות לוואי

מה מרגישים לאחר השתלת בלון בקיבה, מהן תופעות הלוואי הנפוצות, למה זה קורה ואיך לטפל בהן?

תופעות לוואי לאחר השתלת בלון קיבה יכולות להופיע או לא להופיע בכלל. העוצמות ומשך הזמן אינו זהה מאדם למשניהו. התופעות המתוארות להלן ניתנות לטיפול ולשליטה והקפדה על הוראות הדיאטנים יפחיתו משמעותית את הופעתן או עוצמתן. במידה ובעיניכם תופעות אלה מלוות בתחושות חריגות יש ליידע את הצוות המטפל!

מהן תופעות הלוואי בשבוע הראשון לאחר השתלת הבלון בקיבה

לאחר השתלת בלון בקיבה אפשר לצפות כי בימים הראשונים תהיה אי נוחות, בחילות וחולשה כללית. יתכנו הקאות או כאבי בטן בעוצמות משתנות. תופעות אלו מטופלות עם תרופות, שמקטינות משמעותית את תופעות הלוואי האפשריות למינימום. תופעות אלו יחלפו לאחר כ 4-7 ימים בממוצע.

כאבי הבטן שחווים בימים הראשונים שלאחר הפרוצדורה מתוארים לרוב ככאבים חדים (כיווצים) בפינה השמאלית העליונה – היכן שממקומת הקיבה. אלו כאבים שבאים והולכים בתדירויות משתנות. כאבים אלה הם חלק מתהליך ההסתגלות של הקיבה לנוכחות הבלון ולרב חולפים לאחר 2-3 ימים. להקלה על הכאב מומלץ לשכב על צד שמאל של הגוף, להניח בקבוק חם על האזור הכואב, להקפיד לאכול משהו כל 2-4 שעות (החל מהיום השני – בהתאם להמלצת הדיאטנים) ולהקפיד על שתיית מים ממושכת לאורך היום. יש אפשרות גם להקל עם תרופה על פי הנחיות הצוות.

תחושת העייפות והכבדות בימים הראשונים שלאחר הפרוצדורה מאופיינת לרב בתחושות של חולשה. בשעות הראשונות תופעות אלה הינן תוצאה ישירה של החומר המטשטש שניתן במהלך הפרוצדורה. במידה ותחושה זו מלווה גם לאחר 2-3 ימים ככל הנראה היא נובעת מצריכה לא מספקת של מזון ונוזלים. יש לשים דגש על צריכת נוזלים לאורך היום (לפחות 5-2 ליטר) ולהקפיד על אכילת 4-6 ארוחות קטנות (החל מהיום השני) לאורך היום בהתאם להמצלת צוות התזונאים.

לאחר מספר שבועות להשתלת הבלון

מספר שבועות לאחר השתלת הבלון בקיבה, אלו לא תופעות לוואי אלא “מסרים” שהקיבה שולחת לתודעה. ניתן להפחית את התופעות על ידי תיקון אופן האכילה ושינוי הרגלים. יש להעזר בדיאטן על מנת להבין כיצד להקל על התופעות. להלן תאור התופעות הנפוצות:

גזים – לעיתים עלולים להופיע גזים במופעים שונים: גיהוקים, גרעפסים, נפיחות בבטן וגזים מהמעי הגס (פלוצים).
תופעה זו יכולה להופיע לאחר מספר ימים או שבועות אחרי הפרוצדורה או לא להופיע כלל.
למידע נוסף על נפיחות בבטן והטיפול בגזים בבטן – לחץ

“העלאת גירה” – העלאת גירה מתרחשת כאשר מזון לא מעוכל וכמויות רבות של רוק ונוזלים עולים חזרה מהקיבה לחלל הפה. לעיתים מלווה בצרבת. במידה והינכם נוטלים את כל התרופות כהלכה ועדיין חווים העלאת גירה, ככל הנראה שכמויות המזון ו/או גודל הארוחות שלך גדול מדי. יש להקטין את כמות המזון הנצרך בכל ארוחה ולפצל את המזון על פני מספר רב יותר של ארוחות לאורך היום. בנוסף, העלאת גירה עלולה להיות סימן לכך שאינכם צורכים מספיק נוזלים וכתוצאה מכך מערכת העיכול לא מתפקדת כהלכה. זכרו כי יש לשתות לאורך כל היום (לפחות 5-2 ליטר) בהתאם להמלצת צוות התזונאים.

ריח פה:  ניתן להקל על תופעה זה בעזרת שתיית מים. באם התופעה ממשיכה מומלץ לשוחח על כך עם צוות הדיאטנים לפתרונות נוספים.

אם ישנה ירידה לא מבוקרת ולא בריאה במשקל יתכן ותהיינה תופעות בריאותיות שליליות. במקרה זה חובה לשוחח עם הדיאטנית הקלינית שלך.

** הדברים נכתבו לצורך מידע ואינם מחליפים יעוץ רפואי ישיר עם הצוות הרפואי בכל תופעה

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: