> שאיבת שומן בבטן - הטיפולים המובילים להסרת שומנים בבטן, מתיחת עור רפוי ועוד

שאיבת שומן בבטן או מתיחת בטן

שאיבת שומן בבטן

מתי עושים ניתוח שאיבת שומן בבטן ומתי ניתוח מתיחת בטן ?

שאיבת שומן בבטן כיום, נחשב לאחד הניתוחים הפופולריים לתיקון פרופורציות באזורים שונים בגוף. אולם, היא אינה מספיקה לתיקון נזקים בעור כתוצאה מירידה במשקל או אחרי לידות. לשם כך נדרש ניתוח להסרת העור הרפוי והפגום בנוסף לשאיבת השומן. הסרת עור פגום עושים ע”י ניתוח מתיחת בטן, שהוא פתרון להסרת עודפי עור ופגעי עור.

בניתוח זה אנו מסירים עור ושומן עודפים מקיר הבטן, ומשווים לבטן מראה שטוח יותר, או מסירים פגמי עור כגון: סימני מתיחה, צלקות, עוד רפוי ועודף כתוצאה מהריונות או ירידה גדולה במשקל.

מתיחת בטן אינה פתרון הולם להשמנת יתר ולהסרת שומן בטני. מדוע?

בגופנו מדורי שומן רבים, אשר נחלקים לקבוצות שונות. באופן גס ניתן לחלק את מדורי השומן לשלוש משפחות עיקריות:

1. שומן תוך בטני עמוק – מקיף איברים פנימיים כגון כליות ומעיים. תפקידו של שומן זה הוא לשמש ככרית הגנה לאותם איברים מפני חבלות חיצוניות שונות.

עודף בשומן זה נחשב כיום למסוכן ביותר, מבחינה בריאותית, מבין סוגי השומן השונים. שומן זה מתבטא בדרך כלל בבטן שמנה ומתוחה באופן יחסי (מראה שמזכיר הריון), כאשר חלק גדול מהבולטות של הבטן מתבטא דווקא בחלקה העליון, באיזור שבין הטבור לקשת הצלעות.

את השומן הזה לא ניתן לשאוב או להסיר בניתוח שאיבת שומן בבטן, והפתרון היחידי לעודף בשומן זה הוא שינוי בתזונה (בין אם ע״י שינוי התנהגות בלבד, או בשילוב עם ניתוח להשמנת יתר).

2. שומן חוץ בטני עמוק, נמצא מעל שרירי הבטן, אך ניתן למצוא אותו שטחית לכל השרירים בגוף (כלומר גם בגב, חזה וגפיים).

שומן זה משתתף בוויסות הטמפרטורה של הגוף, ועוזר בהגנה עליו. עודף בשומן זה מעניק מראה רפוי יותר כאשר בבטן למשל הוא יתבטא ב״צמיג״ בחלקה התחתון של הבטן (מתחת לגובה הטבור), אך גם קפלים נוספים (כמו ״קפל הבננה״ בעכוז) הם ביטוי לעודף במדור שומן זה.

את השומן הזה ניתן לשאוב או להסיר בניתוחים שונים כמו שאיבת שומן בבטן או המסת שומן בודיטייט, אך הוא מושפע גם משינויי תזונה.

3. שומן חוץ בטני שטחי הוא השומן הבטני אשר נמצא מייד מתחת לעור. הוא מופרד מהשומן החוץ בטני העמוק בשכבה דקה של רקמת חיבור.

תפקידיו של מדור שומן זה מגוונים וכוללים בין היתר ויסות טמפרטורה, הגנה מכאנית, הענקת תמיכה לעור, ותמיכה בחלק מזקיקי השיערות ובלוטות החלב והזיעה (חלקן ממוקמות בין שכבות העור וחלקן בשומן). שומן זה גם משתתף ביצירת המרקם של העור (ביחד עם סיבים שונים בחלקו העמוק של העור).

עודף בשומן זה גם כן עשוי להתבטא ב״צמיגים״ וקפלים עודפים, אך יותר נפוץ שינוי במרקם העור, לדוגמא צלוליט שבחלקו לפחות נגרם מחוסר התאמה בין סיבים אנכיים בין השכבות השונות ובין כמות השומן.

גם את השומן הזה ניתן לשאוב, אך ישנה סכנה לפגיעה במרקם העור ולהיווצרות גבשושיות ושקעים, או עור רפוי.

לפיכך הפתרון העדיף לשומן זה הינו הסרה בניתוח ביחד עם עור עודף – כלומר – שאיבת שומן בבטן ביחד עם מתיחת עור הבטן. ניתוח זה נעשה רק ע”י פלסטיקאים.

השמנת יתר ועור רפוי

אם נחזור לשאלה המקורית – מדוע מתיחת בטן אינה מהווה פתרון הולם להשמנת יתר? הרי שעתה ברור שאם השמנת היתר נובעת משומן תוך בטני, הרי שהסרת עור ושומן שטחי לא תפתור את הבעיה, ואנו אף עלולים להיקלע למצב בו במהלך הניתוח העור הנותר לא יספיק על מנת לכסות את הבטן וניוותר עם פצעים פתוחים ועוגמת נפש משמעותית (שלא לדבר על הסכנה הבריאותית).

לעומת זאת, אם השמנת היתר נובעת משומן חוץ בטני (עמוק או שטחי), הרי שהסרת עור (ביחד עם השומן המחובר אליו), תשאיר מספיק עור על מנת לכסות את הבטן, אך לא תיצור מראה שטוח ומתוח בגלל עודפי השומן שיוותרו מתחת לעור הנותר.

חשוב להבין שכאשר הבעיה היא לא “חוסר פרופורציה” אלא בעיה של השמנת יתר – לכך יש טיפולים אחרים לטיפול בהשמנה – עמו למשל טפול עם בלון הרזיה – ספאץ

מהו המצב הרצוי לניתוח מתיחת בטן ?

ניתוח מתיחת בטן לתיקון עור רפוי 

טרם הפניה למתיחת בטן כדאי למצות את הירידה במשקל.

בגילאים צעירים, האלסטיות הטבעית של העור תאפשר לו להתכווץ מבלי להזדקק לניתוח (כמו למשל לאחר הריון ולידה). אך בגילאים מתקדמים יותר, או כאשר הירידה במשקל משמעותית ביותר, האלסטיות של העור נפגעת או שאינה מספיקה לצורך התכווצות מלאה, ואנו נותרים עם עודפי עור (ובהם גם עודפי שומן בכמות מסוימת).

זהו המצב האידאלי למתיחת בטן מוצלחת.

האם מתיחה והשטחה של הבטן מספיקות לחיטוב הגוף?
מטופלים רבים, ובעיקר מי שירד במשקל, נוטים לבחון את גופם במראה, בעיקר במבט צידי (פרופיל). אך אדם אחר המביט בנו אינו רואה רק את הפרופיל אלא תמונה תלת מימדית של גופנו.

מתיחה בלבד לא תעניק לגוף את הקווים הטבעיים הנחוצים להשגת מראה מתוח וטבעי. בעיקר נדרשת הדגשת המותן (אצל נשים האזור המודגש ביותר יהיה מעט גבוה מאשר אצל גברים).

הדגשת המותן מתקבלת באמצעות מספר אמצעים אשר ניתן לשלב לצורך עיצוב מלא של הגוף. בין אמצעים אלו ישנם שיפורים לניתוח מתיחת הבטן הקלאסי – למשל הידוק שרירים, או תבנית חתך המעלה את המתח בצידי החתך על חשבון מרכז החתך. וישנם אמצעים אשר ניתן להוסיף לניתוח, לדוגמא שאיבת שומן המותן או כריתתו.

באופן זה המנתח הפלסטי בעצם ״מפסל״ את הבטן והמותניים במקום רק למתוח את העור. ניתן גם להוסיף מתח מכיוון הירכיים במידה ונדרשת הרמת ירכיים במקביל.

מסקנות:

על מנת להגיע לתוצאה מיטבית בחיטוב הגוף יש להכין את הגוף לניתוח על ידי הורדה במשקל, הגעה למשקל הרצוי, ושמירה עליו לאורך מספר חודשים (על מנת לתת לעור הזדמנות למצות את פוטנציאל ההתכווצות שלו).

כמו כן יש להדגיש בפני המנתח הפלסטי מהי התוצאה הרצויה מבחינת הדגשת המותן והקווים הטבעיים של הגוף, ולברר לגבי האפשרות של הוספת פרוצדורות כגון שאיבת שומן בבטן .

המאמר נכתב ע"י מנתח פלסטי

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: