> פעילות גופנית למטופלי בלון - אופטימל לייף

פעילות גופנית למטופלי בלון

פעילות גופנית לטיפול בהשמנת יתר

המלצות לפעילות גופנית מותאמת למטופלי בלון.

למשקל עודף והשמנה השפעה ישירה על איכות החיים והבריאות – בכל גיל. השמירה על משקל תקין הוא אתגר לא קל להשגה, במיוחד עם אורח החיים המערבי בו העבודה נעשית מול מחשב והבילוי העיקרי הוא צפייה פסיבית בטלוויזיה לצד צריכה של חטיפים – זהו מאפיין של חברת השפע ותרבות הבילוי.

אם החלטת לרדת במשקל, מומלץ על פי לא מעט מחקרים ,לשלב דיאטה ופעילות גופנית. למרות ההשפעה הפחותה של הפעילות הגופנית על המאזן הקלורי, השילוב הזה מגדיל את הסיכויים לשמור על המטרות שהושגו לאורך זמן ממושך יותר.

מבחינת המאזן הקלורי מומלץ לבצע פעילות גופנית בהיקף של לפחות 1000 קק”ל לשבוע כדי להגיע להשפעה משמעותית על הירידה במשקל .פעילות זו כוללת, בחלק העיקרי, פעילות אירובית בעצימות בינונית ואימון התנגדות לעיצוב ותחזוקה של הגוף ב 3-5 אימונים בשבוע, בני 30-45 דקות. כמובן שמטרת ההורדה או השמירה על המשקל תשמר רק עם מאזן קלורי מאוזן או שלילי בשילוב עם הדיאטה.

גם אם הזמן העומד לרשותך הוא קטן, רצוי להתחיל ולהקדיש זמן מועט אפילו אם מדובר על פעילות של כ 10-15 דקות 2-3 פעמים בשבוע. אפילו דקות אחדות יעשו גם הם הבדל – בעיקר בתחושה ובהעלאת המודעות הגופנית ויכניסו את המטופל לשגרה של פעילות. העלאה של זמני הפעילות ועצימותם תעשה בהדרגה בהמשך.

אם החלטת לבצע השתלת בלון ספאץ, הרי שכבר הצלחת להתקדם ועבור שלב לפחות ברמת התודעה. ההחלטה לקבל עזרה מחייבת השלמה, שלבד זה קשה. לקיחת האחריות על איכות החיים והתקדמות לעבר שינוי בחיים היא חשובה מאוד להצלחה בהמשך.

בשנה זו, שבה הבלון נמצא בקיבה, יש לך הזדמנות מצוינת לסגל הרגלים חדשים של תזונה ופעילות גופנית שתועיל בהמשך החיים לאחר הוצאת הבלון, וגם לאחר שהגעת ליעדים שהצבת לעצמך לשנה זו.

עקרונות לתכנון נכון והתאמה של פעילות גופנית למטופלי הבלון

כאמור, כדי שהתכנית תהיה יעילה וכדי שהשינוי יימשך לאורך זמן רב ככל האפשר רצוי לבחור פעילות ידידותית וזמינה:

  • המטרה העיקרית וארוכת הטווח של תכנית פעילות גופנית מותאמת היא לאמץ פעילות גופנית לאיכות החיים. הורדת המשקל היא רק מטרה משנית וזמנית.
  • הפעילות הנבחרת צריכה להתאים למאפיינים ולצרכים של כל מטופל: גיל ,מין ,מצב בריאותי, מגבלות אורטופדיות וגם יכולות כלכליות.
  • חשוב לפנות זמנים לפעילות ומקום נעים וקרוב (בבית או בחוץ)
  • חשוב להתחיל בפעילות בעצימות (אינטנסיביות) קלה ולמשך זמן קצר יחסית. יש להעלות את העצימות ואת הנפח בהדרגה. אין טעם בכאבי שרירים לאחר האימון הראשון או השני – נדרשת סבלנות.
  • חשוב שהפעילות תהיה מהנה ברובה, גם אם מאתגרת.
  • מומלץ להוסיף פעילות שבועית או אפילו חודשית של משחק כדור או ריקוד, למי שמתאים, זה חשוב לנפש ולהעלאת הקשר עם הגוף.

לסיכום:

פעילות גופנית מתונה משפרת את איכות ותוחלת החיים. לכן חשוב להביא את הנושא למודעות ולאחר מכן למעשה. הצעד הראשון הוא הקשה ביותר בדרך כלל אבל כשמצליחים להכניס את הפעילות לשגרה התועלת ברורה באופן מיידי.

נכתב ע”י מאמן כושר ומדריך פעילות גופנית

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: