> על הקשר בין השמנת יתר ודום נשימה בשינה - אופטימל לייף

על הקשר בין השמנת יתר ודום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה

מאז שנות השמונים הוכפל מספר האנשים הסובלים מהשמנת יתר בעולם. הסיבות לכך מגוונות, ורבות דובר על האיכות הירודה של התזונה והצמצום בפעילות גופנית כגורמים עיקריים. נושא פחות מוכר הוא הקשר ההדוק בין מספר שעות שינה ואיכות השינה לבין השמנת יתר.

מחקרים מראים כי מגיפת השמנת היתר התפתחה בד בבד עם מגמה כללית של ירידה בשעות השינה בעקבות עומס תעסוקתי וריבוי אפשרויות לפעילויות פנאי, ועם הפגיעה המשמעותית באיכות השינה עקב התגברות הלחץ בחיים, הכנסת מכשירים חשמליים לחדר השינה ועוד.

קשר דו-כיווני בין חוסר שינה ועלייה במשקל

שינה איכותית ומספיקה חיונית לפעילות הורמונלית תקינה ולחילוף החומרים בגוף. נמצא קשר ישיר בין פגיעה בשינה לבין עלייה במשקל גוף וגדילה של כמות רקמות השומן. הקשר הוא דו כיווני, ונראה שחוסר שינה גורם להשמנת יתר, ובמידה דומה – השמנת יתר גורמת לחוסר שינה.

שלוש הפרעות השינה הנפוצות ביותר הנן נדודי שינה (אינסומניה), תסמונת הרגליים חסרות המנוחה (Restless Legs Syndrome) ודום נשימה בשינה. הפרעות אלו נמצאו כקשורות זו בזו, ומשמעותיות בהעלאת הסיכון לתחלואה. במקרים רבים שינויים באורח החיים וטיפול בדום נשימה בשינה מסייעים בהקלה על שתי התופעות הראשונות.

עם העלייה במשקל, במיוחד באזור החזה והצוואר, גובר הסיכון להפרעות נשימתיות בשינה. הפרעות בשינה גורמות לעייפות ולתאונות רבות יותר. בעקבות דום הנשימה ישנן ירידות פתאומיות בחמצון של הדם ונוצר לחץ על מערכת הלב וכלי הדם. התחלואה הנלווית כוללת, בין היתר, לחץ דם גבוה, שבץ מוחי ופגיעה בתפקודי הכבד. בנוסף, נוצרת עמידות בפני אינסולין, עלייה בסיכוי לחלות בסוכרת סוג 2 ועלייה במשקל, המביאה להחמרה באפיזודות של דום נשימה בשינה. חשוב גם לדעת שישנה עלייה בסיכונים הכרוכים בהרדמה מלאה.

זיהוי מוקדם של דום נשימה מאפשר קבלת טיפול בהקדם ומזעור של הנזקים. הטיפול מפחית את הישנוניות, מסייע בוויסות ההורמונלי, ומאפשר ירידה במשקל,  אשר בתמורה מביאה לשיפור נוסף באיכות השינה ובמדדים הפיזיים.

מהם התסמינים של דום נשימה בשינה?

תסמינים של דום נשימה שינה כוללים נחירות רמות, יובש או כאב גרון בבקרים, התעוררות בהולה מתוך תחושת חנק או קושי לנשום, עייפות, לאות, כאבי ראש בבקרים, שינה טרודה, שכחנות, ירידה בחשק מיני, שינויים במצבי רוח, נדודי שינה או התעוררות חוזרת ונשנית. פעמים רבות דום נשימה מאובחן על פי דיווח של בן או בת הזוג, המתלוננים על נחירות שפוגעות באיכות השינה שלהם, ועל רעשי חנק בלילה.

מתי יש לגשת אבחון דום נשימה בשינה?

אם הנכם סובלים מחלק מהתסמינים לעיל או מכולם, מומלץ לפנות בהקדם לבדיקת שינה. טיפול מוקדם בגורמים לדום נשימה משפר את הבריאות, מקטין את הסיכון לתחלואה נלווית ועשוי להציל חיים. אם הנכם סובלים מעודף משקל, או שיש לכם היסטוריה משפחתית של הפסקות נשימה, מומלץ לבצע את הבדיקה כבר בגיל 20–30.

כיצד מתבצע האבחון של דום נשימה בשינה?

ניתן לבצע בדיקת שינה במעבדת שינה, או בקלות בבית באמצעות מכשיר ה- WatchPAT. את המכשיר מניחים על האצבע, בדומה לאצבעון. אותו “אצבעון” מחובר לשעון על היד. במהלך השינה יש תיעוד של השינויים בקצב זרימת הדם באצבע, והוא מועבר לאחר מכן לרופא לאבחון. הבדיקה משתמשת בטכנולוגיה פורצת דרך, ונעשית בנוחות של הבית, בפשטות וקלות.

לאחר ניתוח המידע המתקבל על ידי הרופא ניתן יהיה להתחיל בטיפול אשר מטרתו שיפור איכות השינה, הורדה במשקל ושיפור הבריאות.

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: