> ניתוחים בריאטריים – המילון להרזיה וטיפול בהשמנה - אופטימל לייף

ניתוחים בריאטריים – המילון להרזיה וטיפול בהשמנה

לא בטוחים מה זה קיצור קיבה, מהו ניתוח שרוול ומה ההבדל ביניהם לבין ניתוח טבעת?!
אופטימל לייף מגישה לכם מילון לניתוחים בריאטריים, ומספרת על בלון קיבה “ספאץ”, שעשוי לסייע לירידה ניכרת במשקל ללא ניתוח כלל

בשנים האחרונות הולך וגדל מספר האנשים ששוקלים לעבור ניתוחים בריאטריים על מנת להפחית ממשקלם. השמנת יתר קיצונית, או חולנית, היא תופעה נפוצה בכל רחבי העולם וגם כאן בישראל, והיא מציבה סכנות רבות לבריאות. ניתוחים בריאטריים עשויים לסייע לירידה במשקל, אך חשוב לזכור שיש בהם גם סכנות וחסרונות לא מעטים.
אילו סוגי ניתוחים בריאטריים קיימים? להלן הניתוחים הבולטים:
ניתוח שרוול

 • ניתוח שרוול
  בניתוח שרוול כורתים כ-80% מהקיבה – ומשאירים כיס צר ומוארך, שנראה כמו שרוול, בעל נפח קטן מאד. הכיס הקטן, שהוא כשליש מגודלה המקורי של הקיבה, מגביל את כמות המזון שהקיבה יכולה להכיל, וגם מפחית את התיאבון. בנוסף, הניתוח גורם לירידה ברמות הורמון הרעב “גרלין”. הניתוח עשוי להביא להפחתה מהירה מאד במשקל. יש לציין כי אחוזי ההצלחה בירידה במשקל ובשמירה על משקל באמצעות ניתוח שרוול, פחותים בהשוואה לאלו של ניתוחי מעקף תריסריון או מעקף קיבה.
  מבין הניתוחים הבריאטריים זהו ניתוח שכיח מאוד בישראל.

 

 • מעקף קיבה
  בניתוח מסוג זה, יוצר המנתח מעין כיס מהחלק העליון של הקיבה, המחובר ישירות למעי הדק, תוך מעקף של יתר הקיבה. דבר זה מוביל להקטנה משמעותית של קיבולת הקיבה וכן לתת ספיגה במערכת העיכול. הניתוח מבוצע במטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. חשוב לדעת שעל רוב המנותחים שעוברים ניתוח מעקף קיבה נאסר לצרוך מאכלים עתירי סוכר, מחשש שיסבלו מתסמונת בשם “דמפינג”, המלווה בשלשולים מימיים עד התייבשות, בחולשה, בבחילה ובסחרחורות. הניתוח נחשב ליעיל לירידה במשקל. מצריך נטילת ויטמינים ומינרלים.
  ניתוח זה פופלרי מאוד בארה”ב.

 

 • מיני מעקף קיבה
  מיני מעקף קיבהזהו ניתוח דומה למעקף קיבה, אולם הוא פחות מורכב לביצוע, ותת הספיקה המושגת בו בקיבה משמעותית יותר.
  בניתוח מיני מעקב קיבה, בדומה לניתוח מעקף, מחולקת הקיבה לשני חלקים – לכיס צר וארוך ולחלק נוסף שהופך למנוטרל.
  בעוד שבניתוח מעקף קיבה המנתח קוטע את המעי הדק לשני חלקים, בניתוח מיני מעקף קיבה, הכירורג תופס את המעי הדק בנקודה בשם “טרייץ”, יוצר פתח בדופן המעי ומחבר אותו לכיס הקיבה.
  ניתוח מיני-מעקף קיבה מתאים לאנשים שאוהבים ממתקים ופחמימות, לאנשים שסובלים מסוכרת ולאנשים שכשלו לרדת במשקל באמצעות ניתוח שרוול או טבעת.

 

 • מעקף תריסריוןמעקף תריסריון
  ניתוח זה מבוצע באמצעות עקיפת חלק גדול מהמעי הדק והתריסריון, דבר שמפחית מאד את יכולת הגוף לספוג מרכיבי מזון שומניים. מעקף תריסריון גם גורם להפחתת נפח הקיבה. ניתוח זה עשוי להתאים למתמודדים עם השמנת יתר חולנית קיצונית. הניתוח מפחית את הספיגה במערכת העיכול, וכן מגביל מאד את כמות המזון בכל ארוחה, בשל קיצור הקיבה.
  ניתוח זה נחשב למורכב ולבעל סיבוכים רבים בהשוואה לניתוחים בריאטריים אחרים. המנותחים בו נהנים ממגוון גדול יחסית של מזונות העומדים לבחירתם, עם זאת, בשל תת הספיגה במערכת העיכול, הם מתמודדים עם שינוי דרסטי במאזן הוויטמינים והחלבונים בגוף ועליהם ליטול תוספי תזונה ולהקפיד על מעקב תזונאי לאורך כל חייהם.

 

 • ניתוניתוח טבעתח טבעת מתכווננת
  בניתוח זה משחילים טבעת סיליקון מסביב לצוואר הקיבה ומהדקים אותה באופן שבו הלחץ של הטבעת יוצר שני “כיסים” לקיבה – כיס קטן דמוי בלון מעל הטבעת (מחובר לוושט), וכיס גדול יותר מתחת לטבעת.
  ניתוח זה מגביל את כמות המזון שניתן לצרוך (בכיס העליון), ונוצרת תחושת שובע באמצעות כמות מזון קטנה מאד. הטבעת ניתנת לכיוונון בעזרת נוזל פיזיולוגי המוזרק במפגשים עם הרופא בעת הצורך.
  חשוב לדעת, שלרוב לאחר ניתוחי טבעת המטופלים יכולים לאכול בשר רך, ירקות ופירות אולם מזון כמו בשר קשה, לחם, אורז ופסטה עלול להיות קשה מאד לאכילה ולגרום להקאות.
  הירידה במשקל באמצעות ניתוח טבעת הדרגתית יותר, אולם הוא לא כרוך בחיתוך של מערכת העיכול וניתן להסיר את הטבעת. ניתוח טבעת מתכווננת הוא פחות מסובך לביצוע מניתוחים בריאטריים אחרים, אך גם הוא עלול לגרום לצלקות בקיבה – ולכן הוא נחשב להליך ניתוחי לכל דבר.

בלון קיבה – החלופה לניתוחים בריאטריים

ניתוחים בריאטריים נחשבים לבעלי סיכונים רבים בגלל מעורבותם בהליכים כירורגיים.
לעומתם, הליך פשוט יותר בשם בלון קיבה, אותו אנו מציעים למטופלינו במידת הצורך, עשוי לספק רבים מיתרונות הניתוחים הבריאטריים – ללא ניתוח כלל, ללא הרדמה מורכבת, בעזרת טיפול פשוט והפיך לחלוטין שמוביל לירידה משמעותית במשקל.

אנחנו ב”אופטימל לייף”, עושים שימוש בבלון מתקדם מאוד בשם “ספאץ”.  ההחלמה מהירה ואי הנוחות שלאחר ניתוח קצרה ומתונה בהרבה.
בלון קיבה – לא לחכות שההשמנה תקצין:
בניגוד לניתוחים הבריאטריים, שמומלצים ברוב המקרים רק לבעלי BMI 35-43 ומעלה, השימוש בבלון קיבה מתאים גם לבעלי השמנת יתר מתונה יותר – BMI 30 ומעלה. לפיכך, הוא מתאים גם למי שלא עומד בדרישות הרפואיות המחמירות ממי שעומד לבצע ניתוח.

בלון קיבה – איך זה עובד?
הבלון מוכנס דרך הפה תחת טשטוש, ללא צורך בהרדמה מלאה וללא ניתוח, במכון גסטרו מורשה. מטבע הדברים, ההליך הרבה יותר פשוט לביצוע מניתוח בריאטרי פולשני, וכרוך בהרבה פחות סיכונים.

בלון ספאץ הוא היחידי שיכול לשהות בקיבה למשך כשנה, הנפח שלו דינמי ומתכוונן לנפח הקיבה של המטופל בהתאם לצורך, ואפשר לבצע לו התאמה אישית. הבלון מקטין את נפח הקיבה הפנוי למזון, מאפשר לאכול פחות ויוצר תחושת שובע מהירה ומספקת. במקביל לשימוש בבלון קיבה ספאץ, יש לבצע שינוי בהרגלי החיים, התזונה והפעילות הגופנית כדי להגיע הצלחה – ואנו ערוכים לסייע למטופלים שלנו בעזרת צוותים תומכים, ותכניות מתקדמות. השימוש בבלון הינו הפיך, ואינו כרוך בכל הטלת מום קבוע בגופכם.

מטופלים רבים כבר הגיעו להצלחה והשילו עשרות קילוגרמים בעזרת בלון קיבה ספאץ איתנו באופטימל לייף.
אתם מוזמנים להקליק ולבדוק אם הבלון עשוי להתאים גם לכם.

  לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: