> נחירות ודום נשימה חסימתי בשינה | אופטימל

נחירות ודום נשימה חסימתי בשינה

דום נשימה חסימתי בשינה

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה נפוצה מאוד ומעלה פי 2 את הסיכויים למחלות לב, יתר לחץ דם או שבץ מוחי ולכן צריך לטפל בה.

הנחירות נפוצות מאוד אצל אנשים בגילאי 40 ומעלה . 60% מהגברים ו-20% מהנשים נוחרים.
נחירות נגרמות כתוצאה מרטט של החיך הרך. הנחירות מתרחשות בלילה מאחר ובשינה השריר של החיך רפוי.
דום נשימה חסימתי בשינה הוא חסימה של מעבר האוויר דרך הלוע, הגורמים לכך הם בעיקר החיך הרך,ב-70% והלשון, ב-30% מהמקרים.לכן טיפול בתוך החיך הרך כמו חיזוקו יכול להקטין בצורה משמעותית הן את דום הנשימה והן את הנחירות. האבחנה הטובה ביותר של דום נשימה מבוצעת ע”י מעבדת השינה, שבודקת הן את מספר הפסקות הנשימה בשעה והן את ירידת אחוז החמצן בדם בזמן השינה ולפי זה נקבעת חומרת דום הנשימה בשינה.חשוב לציין שבנוסף לחיך וללשון חשוב מאוד, בזמן השינה לנשום דרך האף. אנשים עם בעיה בנשימה דרך האף, מגבירים את עוצמת הנחירות ואת דום הנשימה (כל אדם שסובל מדום נשימה חסימתי בשינה נוחר אך לא כל מי שנוחר סובל מדום נשימה חסימתי בשינה) .
הטיפולים בנחירות ובדום נשימה משתנים בהתאם לחומרת דום הנשימה. במידה ומעבדת השינה מראה נחירות בלבד או דום נשימה חסימתי בדרגת חומרה קלה, הטיפול הוא ע”י התקן דנטאלי. במצבים חמורים יותר ניתן להשתמש במסכת CPAP.

פתרונות לדום נשימה חסימתי בשינה

טיפול בהתקן דנטלי:
לאנשים עם לשון גדולה או סנטר קטנה ואחורית(רטרוגנטיה), ניתן לטפל בהתקן דנטאלי. מדובר בפלטה שקופה שמולבשת על השיניים העליונות והתחתונות, והיא דוחפת את הלסת התחתונה קדימה ובכך מרחיבה את מעבר האוויר דרך הלוע. ההתקן הדנטאלי יעיל מאוד ופופולארי בארצות הברית, אין תופעות לוואי והוא מאוד אסטטי, השינה איתו קלה ויעילה.

טיפול ב- CPAP :
באנשים עם דום נשימה חמור או אנשים שמנים מאוד, הטיפול הוא CPAP. מדובר במסכה שמחוברת לפנים ומזרימה אוויר בלחץ דרך האף במהלך השינה. יש פתיחה מלאה של נתיב האוויר ואחוזי ההצלחה גבוהים למטופלים הנמצאים מתאימים לטיפול. חלק גדול מהאנשים מתקשים לשון עם המכשיר.

טיפול בגלי רדיו:
מדובר בטיפול בהרדמה מקומית (כמו אצל רופא שיניים), אך שנוי במחלוקת לגבי יעילותו.
מעבירים באמצעות גלי רדיו אנרגיית חום של 85% לתוך שריר החיך ותוך כדי תהליך איטי שנמשך חודשיים נוצרת צלקת עדינה בין סיבי השריר ,שמחזקת את החיך ומונעת את צניחתו ובכך את חסימת מעבר האוויר. חיזוק שריר החיך מונע ממנו לרטוט וכך מוריד בצורה משמעותית את עוצמת הנחירות. זהו טיפול קצר מאוד, שנעשה בהרדמה מקומית ונמשך מספר דקות. שיעור הצלחה גבוהה למתאימים. בגלי רדיו, ניתן , לטפל גם בנוחרים עם אף סתום. גלי הרדיו מכווצים את ריריות האף ומאפשרים נשימה נוחה ונכונה דרך האף בלילה. שיעור ההצלחה בטיפול באף גבוהה למתאימים.

לסיכום:
תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה נפוץ מאוד ומעלה פי 2 סיכויים למחלות לב, יתר לחץ דם או שבץ מוחי ולכן צריך לטפל בתסמונת. הטיפול תלוי בחומרת דום הנשימה, אותה ניתן להעריך הן לפי שאלות מכוונות ע”י רופא המומחה להפרעות שינה והן על ידי מעבדת השינה. גלי רדיו לדום נשימה קל, התקן דנטאלי לדום נשימה בינוני ומסיכת CPAP לדום נשימה חמור, הם טיפולי הבחירה לתסמונת דום הנשימה. לעיתים שינוי תזונתי והרזיה יכולים לפתור או להפחית את התופעה. בכל מקרה יש להיוועץ עם רופא מומחה בתחום כדי להתאים את הטיפול היעיל ביותר.

לבדקת שינה ביתית צור איתנו קשר

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: