> טיפים לשמירה על משקל יציב למטופלי בלון קיבה - אופטימל לייף

טיפים לשמירה על משקל יציב למטופלי בלון קיבה

טיפים לשמירה על משקל יציב

טיפים קטנים שעושים הבדל גדול

 זכרו מה הניע אתכם לתהליך !למה יצאתם למסע הזה ?

שימו את תהליך שינוי ההתנהגות התזונתית בראש סדר העדיפויות שלכם.

הקדישו לתהליך זמן ומחשבה. נסו לראות את התהליך בטווח של שנה מהיום.

הציבו יעדים ראליים בצעדי שינוי קטנים שיעזרו לכם להתמיד .

גייסו את כוח הרצון שלכם ולא להתייאש !!!

לא לשתות לפני הארוחה, בזמן הארוחה ואחריה, לפעמים שתייה בזמן הארוחה ‘עוזרת לבלוע’ כאשר למעשה כבר מרגישים שבעים. הפרדה בין אכילה לשתייה של חצי שעה לפני האכילה וחצי שעה אחריה תמנע את התרחבותה של הקיבה ותגרום לתהליך הקטנת הקיבה להיות אפקטיבי ונכון יותר.

להימנע מאכילה ושתייה 3 שעות לפני השינה. אכילה של שלוש שעות לפני השינה עלולה לגרום לריפלוקס ובחילות במהלך השינה או בבוקר שלמחרת ועלולה לגרום חולשה או הרגשה לא נעימה במהלך היום.

נסתרות הן דרכי הבלון. שימו לב שהבלון לא חייב באופן מידי לתת הרגשה לא נעימה או תחושת מלאוּת, התחושה יכולה להגיע לאחר זמן מה בביטויים שונים כמו נפיחות, גיהוקים וכדומה.

אכילה אִטית. אִכלו לאט על פני כמה שיותר זמן! נסו להאריך בחוויית הארוחה ולהתענג על האוכל. כך גם תשבעו מהר, גם תאכלו מעט וגם תרגישו את גופכם עם הבלון.

אכילה ללא הסחות. אִכלו לאט, תמיד בישיבה, בנחת וברוגע, ובעיקר ללא פעילות מבדרת או מסיחת דעת כגון טלוויזיה, קריאה במחשב, מיילים וכדומה. פעילות מבדרת בזמן הארוחה עלולה לעודד אתכם להמשיך לאכול גם כשכבר שבעתם. התמקדות באכילה תגרום לכם להיות קשובים לעצמכם ולתחושות שלכם עם הבלון, לִשׂבּוע מכמות קטנה יותר של אוכל ולתת למזון את מקום הכבוד שלו.

השתדלו להימנע ממזון מעובד, מזון מהיר ותעשייתי, חטיפים וממתקים. חִזרו אל הטבע והכינו את הארוחה מחומרים גולמיים יסודיים, נסו לחוות את הכנת הארוחה כפרגון עצמי, כפינוק שלכם למען עצמכם המפצה על ההזנחה העצמית שהביאה אתכם למצב הבלתי רצוי. השקיעו בעצמכם את זמן הכנת הארוחה וכך תכבדו את עצמכם יותר וההשקעה תגביר את כוח הרצון להגיע לתוצאות ולשמור עליהן.

השתדלו לישון שנת לילה טובה. מחקרים מצביעים על קשר בין מחסור בשעות שינה לבין שינויים הורמונאליים העלולים להתבטא בהשמנת יתר ובקושי לרדת במשקל. נוסף על כך, כשעייפים אוכלים יותר, כי העייפות במהלך היום מתורגמת בטעות לרעב.

תכנון של הארוחות. הקפידו לתכנן את ארוחות של יום המחרת וכך תימָנעו מלהגיע למצבי רעב אשר יגרמו לאכילה מופרזת, נשנושים או אכילה של מזון שאפשר לחטוף במהירות אך אין הוא מזין במידה הרצויה.

הצבת יעדים ריאליים. לגוף חוקים משלו ויש לזכור שהמשקל שהייתם בו בעברכם הרחוק הוא משקל שלא יהיה ניתן לחזור אליו בשל הבדלי גיל, מטבוליזם, מצב בריאותי ושינויים הורמונאליים. חשוב להסתפק במגמת שיפור ולא לחוש תסכול מקצב השיפור, כל שיפור מתקבל בברכה.

שתיית מים! דמו את גופכם לנהר: כשהמים זורמים בו, הכל מתפנה, כשהנהר יבש המשקעים מתייבשים, מתגבשים ונתקעים. אל תצאו מהבית בלי מים. אפשר להשתמש במימייה מעוצבת, לקנות בקבוק מים, יותר קל כך לעקוב אחר הצריכה. הקפידו “לנשנש מים”. עצם ההתעסקות בבקבוק המים – פתיחה, לגימה, סגירה, מילוי מחדש – מקנים תחושה של ליווי צמוד של סוכן השינוי. כמו כן, לעיתים קרובות אנו חשים בלבול בין תחושת צמא לרעב, לפיכך ככל שתשתו יותר, כך תימָנעו מאכילה מתוך תחושות רעב מדומות שהן למעשה תחושת צמא. קשה להפריז בחשיבות שתייה קבועה של מים, המשפרת את חילוף החומרים.

פעילות גופנית. הרבו באורח חיים פעיל והמעיטו בשעות ישיבה. עלו במדרגות במקום במעלית. חנו קצת רחוק מהיעד ופנקו את עצמכם בהליכה של כמה מאות מטרים מן המכונית ואליה. נסו להמיר ישיבה בעמידה בכל הזדמנות, למשל בהמתנה בתור. ובעיקר, התחילו פעילות! אם קשה לכם התחילו מכמה דקות כל יום ועלו בהדרגה. תוכלו להיעזר באפליקציית ‘מד צעדים’ המודדת את מספר הצעדים שאתם עושים ביום.

אימוני כוח, ועבודה ממוקדת על השריר חשובים ביותר להרכב גוף בריא ולירידה איכותית במשקל על מנת לשמר מסת שריר תוך ירידה במסת השומן. השתדלו להוסיף אימונים אלו לפחות פעמיים בשבוע.

תקשורת עם הצוות ושיתוף פעולה. חשוב לשמור על תקשורת כנה ופתוחה עם המטפל לגבי הצרכים, הקשיים, החולשות והחוזקות  שלך. התמדה בפגישות עם הצוות המטפל והיענות גבוהה לטיפול מעלים משמעותית את סיכויי הצלחתך.

תמיכה של הסביבה חשובה מאוד להצלחת התהליך, לכן נסו לרתום את  שאר בני המשפחה לתהליך. בני המשפחה והסביבה המידית יכולים לסייע בקביעת ארוחות משותפות ובשינוי מערך קניות המזון. כדאי ורצוי למצוא שותף ולהסתייע בו בתהליך. זה יכול להיות חבר או בן משפחה שיודע מהם היעדים שלכם ואיך לשמור אתכם במסלול, לדרבן אתכם לפעילות גופנית ולעודד אתכם ברגעים קשים, שכן לפעמים קשה לעשות את הדברים לבד.

למצוא תחביב יכול להיות פתרון מעולה לתעסוקה שתסיט אתכם מהמחשבות הבלתי פוסקות על אוכל ומרגעי שעמום שבהם מתפתים לאכול מהסיבות הלא נכונות. זה יכול להיות כל תחביב ואם מדובר בפעילות גופנית אז מה טוב.

בהצלחה! צוות דיאטנים אופטימל

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: