> התמודדות עם השמנת ילדים - אופטימל לייף

התמודדות עם השמנת ילדים

ילדה מסתכלת דרך סופגניות

האומנם פעילות גופנית היא עונש שנכפה על ילדים שמנים?
הדבר העצוב לגבי ילדים שמנים הוא, שהם אינם לבד. כרבע מן הילדים ובני הנוער נמצאים בטווח של עודף משקל.
שכיחות תופעת השמנת הילדים עלתה פי ארבע בשלושים השנים האחרונות. זו מחלה חדשה שבה ילדים אוכלים הרבה יותר, יושבים מול מסכים ולא עושים פעילות גופנית. כשמתקנים את אורח החיים ומחזירים את עצמנו לדרך שהיינו אמורים להיות- פעילים יותר ואוכלים יותר פירות וירקות זה הפיך.

להשמנת ילדים יש שני סוגים של סיבוכים.
הסוג הראשון הוא מחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן… כעשרים מחלות שונות שנמצא קשר ברור ביניהן ובין עודף משקל.
הסוג השני הוא מה שמפריע לילד כרגע – הרי הילד לא ממש מוטרד ממחלות לב שיהיו לו בעוד עשרים שנה. מפריע לו העומס הנפשי, הדיכאון, מציקים לו יותר בגלל המראה שלו, הוא מפתח דימוי עצמי נמוך, וכתוצאה מכך איכות חיים ירודה. איכות חיים של ילד שמן משתווה לזו של ילד חולה סרטן.

רוב הילדים עם מחלות כרוניות סובלים בנוסף מעודף משקל ממחלות כמו סכרת, אסטמה לוקמיה, אפילפסיה ואפילו ADHD, והן מפריעות לבצע פעילות גופנית. הפעילות המשותפת לילדים שכולם בעלי עודף משקל מעודדת ותומכת. ילד עם עודף משקל לא רוצה להגיע תמיד אחרון בשיעורי חינוך גופני, לא רוצה להיראות מגוחך. ולכן כשכל הילדים האלה ביחד, הם מתמודדים כשווה בין שווים. המטרה היא לעשות פעילות בכייף, לא תחרותיות, רק פעילות גופנית איכותית.

מפגשים עם דיאטנית להורים ולילדים, גם היא יכולה לתרום. הילדים מקבלים משימות מהנות כמו למשל לתכנן סנדוויץ’ לפי צבעים שונים. והאמהות שומעות ולומדות מהדיאונית איך לתכנן את התפריט המשפחתי, מקבלות טיפים כמו לשים קערת פירות על השולחן במקום קופסת עוגיות וכולי. תוכנית משפחתית של התקרבות לאורח חיים בריא ופעיל עם פעילויות חווייתיות בחגים, סדנאות בישול בריאותי המשותפות להורים וילדים ועוד יכולות לסייע בשינוי.
המוקד של התוכנית תזונה נכונה לילדים היא אינה רק השלת הקילוגרמים אותם סופרים כדי להיות “על המשמר”, אלא שינוי משמעותי באורח החיים ובפרט ביצוע של פעילות גופנית איכותית מהנה.

כאשר מתמודדים עם השמנת ילדים, צריך לזכור שבתוך הילד השמן יש איש שמן, אולי גם רקע גנטי של השמנה שילווה אותו לנצח. תמיד הוא יהיה עם נטייה להשמנה, ולכן צריך לשנות את הרגלי החיים שלו, לספק לו פעילות כמה שיותר פעמים בשבוע, עדיף כל יום. בהמשך זה נהיה יותר קל, עד שזה הופך לאורח חיים המביא לאיכות חיים בהמשך.

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: