> השמנה וסוכרת מטפלים ע"י דיאטה. אבל, מה עושים כאשר דיאטה מתונה לא מצליחה?

השמנה וסוכרת – מעגל הקסמים ודרכים להפסיקו

השמנה וסוכרת

משקל תקין הוא הפתרון לאיזון סוכר בדם ללא טיפול תרופתי, אולם, כיצד להשיג מטרה זו כאשר לא מצליחים לעשות דיאטה?

השמנה וסוכרת נחשבות כיום למגיפה של החברה המודרנית. בעבר, ההשמנה נחשבה לתופעה המבטאת יופי, והיא הייתה בעיקר נחלת השכבות העשירות. כיום הרזון נתפס כאסתטי ויפה יותר, והדבר בולט במיוחד בקרב דוגמנים ודוגמניות. כל זאת בתחום האסתטיקה… אולם, כיום מתייחסים להשמנה בהקשר של בריאות, ובעיקר בהקשר של סכרת ותחלואה.

השמנה וסוכרת – מעגל שקשה לצאת ממנו

השמנה מהווה גורם סיכון למחלות רבות בהן מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם וסוכרת. כ- 85 אחוז מהסוכרתיים מסוג 2 הנם שמנים.

השמנה וסוכרת הנה תחילתו של מעגל קסמים. קשה יותר לאזן את רמות הסוכר בדמם של סוכרתיים שמנים. הדבר מחייב לעתים קרובות תחילתו של טיפול תרופתי. טיפול תרופתי, אשר מנגנון פעולתו קשור בעידוד הפרשת אינסולין מהלבלב כרוך, לעתים קרובות, בעלייה במשקל. ובמצבים, שבהם גם הוא לא עוזר לאיזון רמות הגלוקוז בדם נזקקים לטיפול באינסולין – שאף הוא עלול לתרום לעליה במשקל.

עליה במשקל והשמנה נוספת עלולה לגרום לעליית רמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך נזקקים למינונים הולכים וגדלים של הטיפול התרופתי ו/או באינסולין.

השמנה מהווה גורם סיכון למקבץ מחלות הקרויות סינדרום X או תסמונת מטבולית. זהו מצב של גורמי סיכון מטבוליים הקשורים בתנגודת לאינסולין כמו יתר לחץ דם, רמות שומנים לא תקינות (דיסליפידמיה) וסוכרת אשר לעתים קרובות מופיעות בכפיפה אחת.

כדי למנוע את מעגל הקסמים שתואר ולאזן את רמות הסוכר מומלץ לקבל הדרכה ולהיוועץ עם צוות הכולל דיאטנית קלינית ורופא מעבר למעקב אחר בדיקות דם ע”י אחות בקופ”ח.

סובל/ת מ השמנה וסוכרת ?
הרופא בטח המליץ לך על ירידה במשקל …

ירידה במשקל ואף מתונה מתבטאת לעתים קרובות בירידה ברמות הגלוקוז (הסוכר) בדם, בנירמול ערכי לחץ הדם, ובערכי השומנים בדם, שחוזרים להיות תקינים וכן בשיפור ניכר בהרגשה הכללית. אם כך הדבר האם מומלץ לכל סוכרתי שהינו בעודף משקל, לעשות דיאטה כדי להשיג מטרה זו?  השמנה וסוכרת

ההמלצה לשמור על משקל תקין בהחלט נכונה לסוכרתיים!
היא מקטינה את הסיכונים למחלות לב וכלי דם ולסיבוכי סוכרת אחרים. לו היה הדבר פשוט 80-90% מהסוכרתיים לא היו נמצאים בעודף משקל. 
והשאלה המתבקשת: כיצד להשיג מטרה זו של ירידה במשקל – האם דיאטה היא פתרון ל השמנה וסוכרת ?
והתשובה  בהחלט  כן!
דיאטה היא הפתרון ל השמנה וסוכרת.
אבל, האם זהו פתרון שמצליח לכולם ?  בהחלט לא!
זו כבר שאלה, שתינתן לה אלטרנטיבה נוספת בהמשך
האלטרנטיבה של בלון קיבה.

דיאטה מתונה לירידה במשקל ושינוי הרגלי חיים
– האם זה אפשרי?

ראשית חשוב להבין כי נושא ההשמנה והדיאטות דומה לחיסכון בבנק. 1 ק”ג שומן שווה ל – 7000 קלוריות, לפיכך כדי להפחית 1 ק”ג שומן גוף יש צורך לאכול 7000 קלוריות פחות ממה שהגוף צורך.

לדוגמא, אם אדם זקוק ל – 2000 קלוריות ליום ויאכל מזון המכיל רק 1000 קלוריות ביום, ייווצר גירעון של כ 1000 קלוריות, וכך במשך שבוע הגירעון ישווה ל 7000 קלוריות >> ומכאן להפחתה של 1 ק”ג שומן.

מה הדיאטנים אומרים לגבי הדיאטה ?

דיאטה מתונה היא דיאטה אשר לא תפחת מ – 1000 קלוריות!  מדובר בשינוי הרגלים לכל החיים! בתקופה ארוכה, הכוללת גם פעילות גופנית, ויצירת מסגרת למעקב (ליווי ותמיכה).

הדיאטה צריכה להיות כזו שתספק פינוק פה ושם, עם תפריט דינמי ולא קבוע, תוך התאמת הדיאטה לרצונות הסוכרתי, תוך הדרכה לגבי מאכלים שרצוי להמעיט בצריכתם ומזונות עדיפים מבחינה בריאותית. למעשה מדובר בשינוי הרגלי אכילה ואורח חיים ולא בדיאטה במובן הצר. זאת מאחר והרגלים אלה חשוב שילוו את הסוכרתי לאורך חייו.

מרכיב חשוב נוסף בתהליך של שינוי אורח החיים, אשר מתקשר הן להשמנה והן לסוכרת הנו הפעילות הגופנית.
פעילות גופנית חשובה בכלל ובסוכרת בפרט.  הקשר להשמנה מתבטא בהגדלת הוצאת האנרגיה הבסיסית זאת כאשר מדובר בפעילות אירובית מסוג הליכה מהירה הנמשכת כ 25 דקות 4-5 פעמים בשבוע (כמובן באישור הרופא המטפל). ללא הפעילות הגופנית מצטמצם הגירעון הקלורי וקשה מאוד לרדת במשקל.

אם מצליחים לאמץ גישה זו, החיים יכולים להפוך קלים בצורה משמעותית. אין הכרח ואף לא רצוי להתאמץ ולנקוט בדיאטה דרסטית. נהפוך הוא – חשוב לבנות דיאטה אישית עם דיאטנית קלינית המתמחה בסוכרת באופן שיענה על דרישות הדיאטה מחד ועל אורח חיים הסוכרתי מאידך. דהיינו – לכל אחד מאיתנו ישנם מאכלים שקשה לנו לוותר. אם אלה יכללו בדיאטה הדבר יאפשר שמירה טובה יותר על הדיאטה.

ומה אנשים שמנים מרגישים לגבי הדיאטה ?

“אם ואם ואם”… באמירות הללו, שאנשים, הסובלים ממשקל יתר שומעים יום יום, יש הרבה תסכול. כמות הקלוריות, שמיוחסת ליום שלם, הן בד”כ כמות הקלוריות הממוצעת לארוחה משביעה אחת. “תחושת הרעב” מתחילה כבר מרגע הישמע ההוראות שניתנות. תחושת הכישלון מתחילה עוד לפני תחילתה של הדיאטה…

לצערנו, חלק גדול מהאוכלוסייה, בעיקר הפחות פעילה (מבוגרים) וכן אוכלוסיית הנשים “שורפים” פחות מ – 2000 קלוריות ביום ועל כן בדיאטה של 1000 קלוריות ליום קשה לרדת 1 ק”ג שומן בשבוע. המסקנה המתבקשת מהתחשבנות זאת, ומן העובדות המעידות על כישלון מרבית הדיאטות, שדיאטה המכוונת להשיג ירידה משמעותית ברקמת שומן הנה משימה ארוכת טווח.

והשאלה החשובה היא – האם אנשים שמנים מצליחים לעמוד בדיאטה מתונה כזו לאורך זמן למרות היתרונות הברורים, ואם לא, האם יש פתרון אחר?.

הדיאטנית המליצה לי על דיאטה מתונה… אבל אני לא מצליח לעמוד בה!

השמנה וסוכרת יכולים להשתפר משמעותית באמצעות דיאטה וירידה במשקל… זה כבר אמרנו. אז מה קורה כאשר דיאטות לא עובדות?

נחזור לרגע לתרגיל מתמטי: אם הגירעון בקלוריות יהיה 500 קלוריות ליום, או אז מדובר על ירידה של 1 ק”ג במשך שבועיים > על 2 ק”ג בחודש > ועל 24 ק”ג בשנה.  ואם הירידה במשקל הנדרשת אף גדולה מזאת, תארך שנה וחצי לרדת את מספר הק”ג הנדרש. אולם, גם אם הדיאטה סבירה ומהנה ביותר, לעתים קרובות היא מייאשת, גם אם תוצאות הדיאטה יורגשו כבר לאחר איבוד מספר ק”ג ספורים.

עובדתית, מרבית האנשים הסובלים מהשמנת יתר (מעל 30 BMI), שניסו לעשות דיאטה לא הצליחו לעמוד בה לאורך זמן.
ולאחר רצף הכישלונות מדיאטות למיניהן, אנשים מחפשים “כלי עזר” משמעותי, שיסייע להם במאבק עם המשקל. הפתרון המתאים לכל אדם תלויי ב BMI וברמת הבריאות הנתונה.

לאנשים הסובלים מהשמנה קיצונית או השמנה חולנית, קופות החולים מציעות ניתוח בריאטרי לקיצור קיבה. זהו ניתוח בעל סיכונים רבים, וחשוב להציב במשוואה האם הסיכון בניתוח נמוך מהסיכון להישאר שמן, ולא מהפן האסתטי אלא מהפן הבריאותי.

בכל יתר המצבים מומלץ לשקול פתרון שאינו ניתוחי ואינו נושא בחובו את הסיכונים והסיבוכים שעלולים להיגרם כתוצאה מהניתוח כמו למשל בלון קיבה. באמצעות הטיפול עם בלון הקיבה אוכלים פחות – ולכן הטיפול יעיל יותר מאשר דיאטה בלבד. בדיאטה עם “בלון ההרזיה” אפשר להחזיק מעמד גם מבלי להרגיש “בדיאטה” במשך כמה חודשים. ככל שמצליחים לעמוד בדיאטה יותר זמן מבלי להישבר, כך יש סיכוי שהמטופל יטמיע הרגלים חדשים וילמד מה גודל המנה המומלצת גם לאחר הטיפול. עם בלון הרזיה “ספאץ” – הבלון שוהה בקיבה 12 חודשים, זהו זמן כפול להטמעת ההרגלים החדשים, מאשר עם בלוני קיבה אחרים.

פתרון לא ניתוחי לירידה במשקל  – יעיל יותר מדיאטה

השמנה וסוכרת באמצעות דיאטה בלבד זה לא קל. למעשה אפילו קשה… קשה מאוד.

אז מה קורה כאשר דיאטות לא עובדות? מה קורה כאשר נכשלים שוב ושוב. מה קורה אם רוצים לשפר את הבריאות ולטפל בסוכרת ולא להגיע לניתוח?

הפתרון למעשה די פשוט,  אלא שהוא לא נמצא בסל הבריאות, זו השקעה חשובה בבריאות שלכם והיא נעשית באופן פרטי בלבד.

אם אינכם מתאימים לניתוח או שאינכם מעוניינים בניתוח (הגעתם למסקנה שהסיכון אינו מצדיק ניתוח), אתם שייכים לקבוצה מרכזית של אנשים, אשר סובלים מהשמנת יתר אך אין לכם פתרון בקופות החולים. פשוט בגלל המדיניות.

אם אתם צריכים להשיל 15-20-30 ק”ג ממשקלכם עצרו את ההתדרדרות עכשיו. להשיל 15-30 ק”ג קשה פחות מאשר להשיל 30-50 ק”ג או לעבור ניתוח בילתי הפיך להרזיה.

באמצעות בלון קיבה “ספאץ” – ללא ניתוח ניתן לרדת במשקל ולעשות שינוי בהרגלי אכילה. זהו פתרון לא ניתוחי, עם תוצאות קרובות לניתוחים. ואפשר לבצע אותו רק אם הנך סובל/ת מהשמנת יתר, מעל גיל 18, ולא עשית ניתוחי קיבה בעבר.  לקריאה נוספת על: בלון קיבה ספאץ.

בסרטון : כך הורדתי את הסוכרת ואת כמות התרופות. איזון סוכרת – לסיפור ההצלחה המלא

לסיכום – השמנה וסוכרת מהווה גורם סיכון משמעותי אך הפיך. דהיינו ירידה במשקל תורמת באופן משמעותי לאיזון לחץ הדם ורמות הסוכר והשומנים בדם. אפשרי בהחלט לרדת במשקל אולם חשוב לדעת – מדובר בתהליך לטווח ארוך הקשור בהדרכה ומעקב אצל דיאטנית קלינית ובפעילות גופנית כחלק מאורח החיים החדש.
אפשר לעשות את כל אלה וליהנות מאורח החיים החדש. ולמתקשים בדיאטה מתונה יש פתרון יעיל יותר מדיאטה – עם בלון ההרזיה “ספאץ”.

לפרטים נוספים על ירידה במשקל עם בלון קיבה “ספאץ” השאירו פרטים או התקשרו 3320*

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: