> בלון קיבה ספאץ - בלון קיבה מתכוונן להרזיה ולטיפול בהשמנת יתר - שאלות ותשובות

בלון קיבה ספאץ – שאלות ותשובות

מתקשים לשלוט בהרגלי האכילה? בלון קיבה ספאץ, יסייע לכם לנצח את המשקל ולהתניע תהליך לשינוי הרגלי אכילה.

הנה כל מה שתרצו לדעת על הבלון התוך קיבתי:

הנכם מוזמנים לשאול שאלות נוספות בפורום שלנו.

כיצד בלון קיבה ספאץ (Intragastric Balloons) יעזור לי בהרזיה  ?

בלון קיבה ספאץ הוא בלון תוך קיבתי, אשר בשילוב עם דיאטה מפוקחת ותוכנית לשינוי התנהגותי מסייעת להשיג יתרונות אסתטיים ובריאותיים הקשורים לירידה במשקל. ניסיון של מעל 25 שנים עם בלוני קיבה מדווחים על הצלחה בירידה במשקל, אבל עדיין בלוני הקיבה הקיימים כיום לא קיבלו הכרה בינלאומית וגם לא זכו לפופולריות רבה. הסיבה לכך כפולה: בלוני הקיבה להרזיה הקיימים אינם מתכווננים (נפח הבלון נשאר קבוע ) והם מאבדים את השפעתם לאחר 3 חודשים, בנוסף חובה להוציא אותם מהקיבה בתום 6 חודשים. בלון הקיבה ספאץ שונה משאר בלוני הקיבה.

במה  מערכת בלון הקיבה המתכוונן של ספאץ שונה משאר בלוני הקיבה?

בלון קיבה ספאץ- הוא בלון קיבה דינמי ומתכוונן. לבלוני קיבה אחרים יש נפח בלון שאינו משתנה במשך 6 חודשים. רופאים מנסים לנפח את הבלון ככל שניתן כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר. ניפוח יתר של הבלון יכול להיות לא נוח למטופל. באופן כללי, האפקט של הבלון מגיע לקיצו לאחר כ 3 חודשים, בתקופה זו שנותרת להשתלה מאבדים פחות משקל.  עם בלון קיבה ספאץ אפשר לכוון את נפח הבלון, להוסיף או להפחית, גם לאחר ההשתלה. הדינמיות של הבלון מאפשרת לרופאים להתחיל עם פחות נפח התחלתי (גורם לפחות חוסר נוחות), ולהגדיל את הנפח כאשר האפקט של הבלון נחלש. ניתן לעשות זאת מספר פעמים. למטופלים שלא יכולים לשאת את הבלון אפשר לצמצם את נפחו. הדבר מתורגם לתחושה נוחה למטופל ולהפחתה גדולה יותר במשקל.

לבלון קיבה ספאץ יש אישור השתלה לשנה. בעוד בלוני קיבה אחרים חייבים להוציא לאחר 6 חודשים, לבלון ספאץ יש אישור השתלה ל 12 חודשים. כלומר, הפחתה גדולה יותר במשקל, יותר זמן לשינוי התנהגותי, ותוצאות הנשמרות לאורך יותר זמן לאחר הוצאת הבלון מהקיבה. זמן השתלה יותר ארוך עם בלונים אחרים לא ישיג הפחתה נוספת במשקל, כיוון שהקיבה מתרגלת לנפח הבלון היציב. השילוב החזק של השתלת הבלון בקיבה לשנה עם הדינמיות של הבלון מבדילה את בלון ספאץ משאר הבלונים.

כיצד עובדים בלוני הקיבה?

נוזל הממלא את הבלון התופס כשליש מנפח הקיבה ומפחית את כמות המזון שהקיבה יכולה להכיל. נוכחות הבלון גורמת למזון להישאר בקיבה זמן ארוך יותר. ביחד הם מפחיתים את מידת התיאבון וגורמים לקיבה להרגיש מלאה עם כמויות מזון קטנות יותר.

למרות שכתוצאה משהות הבלון בקיבה תהיה לך הרגשה של מלאות ויכולת הקיבה שלך תקטן, זה רק חלק מהתוכנית. הרופא ביחד עם דיאטנית קלינית ו/או פסיכולוג מומחה לשינוי התנהגותי יפגשו איתך במהלך התקופה בה הבלון מושתל בקיבה כדי לסייע לך לשנות את הרגלי האכילה שלך. עם בלון ספאץ בקיבה יהיה לך קל יותר לאמץ אורח חיים חדש ולעשות שינוי בבחירת המזון שאת/ה אוכל/ת. עמידה בתוכנית תשפר את סיכויי ההצלחה לשמור על המשקל לאורך זמן לאחר הוצאת הבלון מהקיבה.

כיצד הפרוצדורה של בלון קיבה ספאץ מבוצעת ?

מבצעים אנדוסקופיה רגילה תחת טשטוש (סדצייה). אם אין ממצאים חריגים (לא תקינים), הבלון מוכנס דרך הפה לקיבה תחת טשטוש. כשהבלון בתוך הקיבה, ממלאים אותו בנוזלים סטריליים דרך צינורית קטנה המחוברת לבלון. הנחת הבלון במקומו עם התאמת הנפח שלו בקיבה מבוצעים תוך כ 10 דקות. לאחר מכן משגיחים על המטופל במשך כשעה ושולחים אותו לביתו.

למי מתאים הבלון התוך קיבתי ?

בלון הקיבה מסייע בהורדת משקל לאנשים שצריכים להוריד לפחות 10 ק”ג או יותר במשקל, או לאנשים עם BMI גבוה מ 30, או לאנשים שלא מועמדים מתאימים לניתוחי הרזייה. השימוש עם הבלון להרזיה יכול לסייע בהפחתת משקל לפני ניתוח כדי להקטין את הסיכונים מהניתוח.

כמה זמן בלון קיבה ספאץ נשאר בקיבה?

בלון הקיבה ספאץ יכול להשאר בקיבה 12 חודשים. כל עוד הבלון בקיבה, הרופא שלך ירשום עבורך מספר תרופות כדי להקטין את חומציות הקיבה, להפחתת הגירוי בקיבה ונזק לבלון.

כמה ק”ג אוכל להשיל ממשקלי עם בלון ספאץ בקיבה ?

חשוב להבין כי הבלון התוך קיבתי הוא כלי המסייע להפחתה במשקל ויש לשלב עם כך דיאטה, פעילות גופנית ותוכנית לשינוי התנהגותי. כמות המשקל שתופחת תלויה במידה בה הינך צמוד לדיאטה ומאמץ שינוי באורח החיים לטווח הארוך. בבלוני הרזיה המושתלים 6 חודשים דווח על הפחתה של 12-15 ק”ג במשקל בתוך 6 חודשים. במחקר שנעשה עם מטופלים בבלון ספאץ דווח על ירידה ממוצעת של 17-25 ק”ג בתוך  12 חודשים.

מהם תופעות הלוואי מהטיפול עם בלון הקיבה להרזיה?

סביר מאוד להניח כי נוכחות הבלון בקיבה תגרום לבחילות, הקאות או כאב בטן, בעוצמות משתנות, למשך מספר ימים לאחר מיקום הבלון. הרופא יתן לך תרופות שיקטינו את תופעות הלוואי האפשריות למינימום. תופעות אלו יחלפו לאחר כשבוע.
קיימת גם אפשרות שתהיה ירידה מועטה במשקל או בכלל לא. כמובן, שהמחויבות שלך לשינוי בתזונה ובהתנהגות יכתיבו את ההצלחה. יש גם סיכוי שתהיה ירידה לא מבוקרת ולא בריאה במשקל אשר יגרמו לתופעות בריאותיות שליליות. חובה עליך לשוחח על כך עם הרופא שלך.

האם ארגיש את הבלון בבטן ?

במשך הימים הראשונים לאחר הפרוצדורה תתכן תחושת אי נוחות. לאחר מכן הבלון יגרום לך לתחושת מלאות.

מהו זמן ההחלמה לאחר הפרוצדורה?

עליך לתכנן לפחות 3 ימי חופשה (חוסר פעילות) כדי להחלים מהפרוצדורה. תוכל להמשיך בפעילות רגילה מוקדם או מאוחר יותר, תלוי במידת ההסתגלות של גופך לבלון

האם נדרשים ביקורים תכופים אצל הרופא לאחר הכנסת הבלון לקיבה?

תוכנית המעקב חשובה מאוד להצלחת הטיפול עם הבלון וללמידת מיומנויות לאורח חיים חדש. יש להפגש עם הרופא או   הדיאטנית או המומחה לשינוי התנהגותי אחת לחודש כל עוד הבלון בקיבה. במהלך הזמן הזה תימדד התקדמותך בתוכנית ותלמד עקרונות חדשים, שיאפשרו לך בסיס איתן להצלחה ארוכת טווח.

האם יש איסורים בקבלת תרופות ?

אספירין ושאר תרופות אנטי-דלקטיות כמו ibuprofen וכן תרופות ממשפחת ה NSAIDs הן אסורות אפילו במינונים קטנים או לעיתים רחוקות.

כמה פעמים צריך לבצע התאמה לנפח הבלון?

כאשר הנך מרגיש כי השפעת הבלון נחלשה (התאבון חזר) או כאשר הירידה במשקל נעצרה תוכל להגדיל את נפח הבלון.  השפעת בלוני הקיבה נחלשת לאחר 3-4 חודשים, וזה הזמן לבצע כיוונון ראשון בנפח הבלון. ניתן לבצע התאמה בכל עת שצריך בתהליך אנדוסקופי פשוט. את נפח הבלון אפשר גם להפחית במיקרים שאין סבילות טובה לבלון.

 כיצד מוציאים את הבלון מהקיבה?

את בלון ספאץ מוציאים באותו האופן שבו הוא הוכנס, בטשטוש – דרך הפה והושט בפעולה אנדוסקופית. הפעולה לוקחת פחות מ 15 דקות, ושעה של התאוששות לפני שנשלחים הביתה.

האם הכנסת הבלון לתוך הקיבה תגביל אותי?

במהלך השבוע הראשון אין לתכנן פעילויות כבדות. כאשר הגוף יסתגל לבלון ניתן להמשיך בפעילויות רגילות. התחלת פעילות גופנית סדירה מאוד מומלצת ותשפר את הסיכוי להצלחה

האם אפשר לאכול כל מה שאני רוצה? האם יש איסורים לאכול מזונות מסוימים?

לא תחושי צורך לאכול כפי שהיית רגיל/ה. בנוסף אכילת מזון עתיר שומן או ממתקים עלול לגרום להרגשה לא טובה. אכילה מוגזמת בעת שהבלון בקיבה יכול להיות מסוכן.

האם אעלה את המשקל לאחר הוצאת בלון ספאץ3 מהקיבה?

למטופלים שעוקבים אחר התוכנית, מתעמלים באופן קבוע, ופוגשים את הדיאטנית הקלינית או הפסיכולוג ההתנהגותי באופן סדיר במהלך התקופה שהבלון נמצא בקיבה, יש סיכוי טוב לשמור על המשקל לאחר הוצאת הבלון.  ממחקרים שפורסמו דווח כי שנתיים לאחר הוצאת בלון ספאץ מהקיבה, 76% מהמטופלים שמרו על ירידה משמעותית במשקל מבחינה רפואית. בניגוד למטופלים עם בלון BIB רגיל (של 6 חודשים), שם דווח כי 2.5 שנים לאחר הוצאת הבלון, 25% מהמטופלים שמרו על הפחתה משמעותית במשקל מבחינה רפואית. משמעות הדבר הוא שביחס לבלון קיבה של 6 חודשים, עם בלון ספאץ המתכוונן, הסיכוי לשמור על המשקל לאחר הוצאת הבלון מהקיבה הוא פי 3 יותר טוב.

האם יש סיכונים בשימוש בבלון ספאץ?

כמו בכל הליך רפואי, יש סיכון לתגובה שלילית לתרופות בהם משתמשים וסוג הפרוצדורה המעורבת. הדבר משתנה מאדם למשנהו.  כמו בכל פעולת גסטרו, קיים סיכון לפצוע את הדופן הפנימית של צינור העיכול ע”י האנדוסקופ או עם הבלון וכל חלקיו. הדבר עלול לגרום לדלקת, כיב, דימום, ניקוב או חסימת מעיים, ויהיה צורך במתן תרופות, הוצאת ההתקן או ניתוח. נוזלי הבלון יכולים להזדהם ולחלחל לקיבה ולגרום לדלקת מעיים עם חום, התכווצויות ושלשולים.

ירידה ספונטנית של הבלון ישחרר נוזל כחול לבטן, דבר אשר יגרום לשתן שלך להיות ירוק. אם זה קורה, יש להוציא את הבלון מייד. אולם הסיכון לחסימת מעיים, אשר יוביל לצורך בניתוח לתיקון המצב, קיים. ללא טיפול הולם הדבר יכול לגרום למות. אם יש סימפטומים לא מוסברים יש לפנות לרופא המטפל מיידית וללא דיחוי.

האם יש סיכון לקרע או ניקוב במעיים (פרפורציה) בגלל הבלון, או בעת הגדלת הבלון?

ניקוב או חור במעיים הוא סיבוך נדיר עם כל בלוני קיבה. מאז 2012 ההסתברות לפרפורציה עם בלון ספאץ עומדת על  0.03% (1:3000) שהם 5 מיקרים בכל העולם. בישראל לא נרשם אף מקרה של ניקוב מעי כתוצאה מבלון ספאץ.

אחרי הגדלה של בלון ספאץ לא נרשם אף מקרה של ניקוב מעיים בעולם כולו, כולל בישראל.

מי הרופא שמבצע את הכנסת הבלון לקיבה?

המבצע את הכנסת הבלון לקיבה והוצאתו חייב להיות מומחה באנדוסקופיה בריאטרית וגסטרואנטרולוגיה. באופטימל הרופא המבצע הוא ד”ר ברוקס שעסק בחקר בעיות מערכת העיכול ובלוני הקיבה מזה שנים, והוא אשר פיתח את בלון הקיבה להרזיה ספאץ.

אם את/ה מחפש רופא לבלון קיבה להרזיה – רופא מנוסה, מיומן ובעל ידע רב בתחום – צור עמנו קשר.

    לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: